[ROZHOVOR] s Melanie o divokých bylinkách a návratu ke kořenům

Dub 2, 2018 | Bylinky, Recepty, Rozhovory, Ženský cyklus

Melanie mě mile překvapila hned při prvním (virtuálním) setkání. Měla jsem totiž pocit, jako kdyby vedle mě seděla s šálkem bylinkového čaje. Tak na mě zapůsobila její upřímnost a praktičnost. Melanie se se svým manželem Štěpánem tvoří úžasnou a inspirativní osvětu zdravého životního stylu pomocí divokých bylin. A nejen to, Matějkovi jsou odborníky na detoxikaci, znají výborné veganské i vitariánské recepty. S manželem se
krásně doplňují a dokážou nenásilným způsobem inspirovat lidi. Mě teda rozhodně. Se svými čtyřmi holčičkami žijí na vesnici v severních Čechách.


Melanie, spojuje nás láska k bylinkám. Já cítím, jak úžasně byliny mohou pomoci a podpořit celý ženský cyklus. Mohla bys prozradit, jak bylinky ovlivňují tvůj cyklus? Vnímáš ho díky přírodě jinak?

Ano, bylinky jsou pro mě velkou láskou a vášní. Díky nim silně cítím, že jsem součástí přírody, a to se vším všudy. Nás ženy navíc s bylinami a rostlinami spojuje to, že podléháme měsíčním cyklům. To vnímám jako velkou výhodu. V dnešní uspěchané době, kde se moc moc soustředíme na efektivitu a na výkony, často zapomínáme na naše kořeny. Stejně jako rostliny i my lidé máme kořeny a myslím že nám dělá dobře, když se s nimi spojíme. Naši předci na to měli spousta rituálů, to se v dnešním životě ztratilo. Ale my ženy máme náš měsíční cyklus, který nás úžasné spojuje s přírodou. Když k tomu používám ještě bylinky, mám možnost vnímat Svět jako celek, prociťuji, že není rozdíl mezi námi a přírodou, ale naopak my jsme součást přírody.

Podle mě šťastný a naplněný život můžeme žít jenom, když si tohle uvědomíme, že pocházíme z přírody, jsme součástí přírody a jednoho dne se vrátíme zase do přírody. Proto se snažím žít už dneska život co nejvíce v souladu s přírodou. A tady se vrátíme zase k bylinkám: nenápadně nám každý den připomínají přesně tohle, pomůžou nám vrátit se k našim kořenům.


Možná se zeptám na úplně základní věc, ale věřím, že důležitou. V čem spatřuješ výhody toho, že zapojíme divoké byliny do naší stravy?

Spousta z nás miluje bylinky, možná je pěstuje i na zahradě. Ale málokdo ví, že se dají používat i divoké bylinky. Často na ně koukáme ze shora a dokonce jim říkáme “plevely”. Přitom jsou také léčivé, dokonce často ještě víc hodnotné, než zelenina, ovoce a bylinky, které pěstujeme.

Divoké bylinky mají právě spoustu výhod: Nejen že obsahují mnoho vitamínům a vitálních látek, ale rostou na místě, které si samy zvolili a jsou často mnohem silnější než to, co pěstujeme. To je tím, že nejsou přešlechtěné a nikdo je neopečuje, musí se starat samy o sebe a tím způsobem vytvořit velmi silný imunitní systém. To můžeme samozřejmě využít i pro naši imunitu.

Když jsme před 8 lety začali pravidelně používat divoké bylinky v naši kuchyni, tak jsem tomu ze začátku ani nemohla uvěřit. Ale teď už to vidím několik let nejen u sebe ale také u Štěpána, na našich dětech a u spousty známých, kteří se taky už “divoce pasou”. Další výhody jsou, že divoké bylinky jsou k dispozici téměř všude a úplně zdarma, jsou regionální, sezónní, bezobalové a pokud sbíráme na čistém místě, i v nejlepší bio kvalitě. Možná největší výhoda je ale, že máme stále pocit hojnosti. V přírodě zažijeme každý den, že je o nás postaráno. Matka země nám dá k dispozici tolik cenných dárků. Stačí jen děkovat a přijímat, a uvidíte, že váš život se může úplně změnit. Jsme napojení na konečný zdroj přírody, a můžeme tam čerpat inspiraci a sílu.


Ve vaší rodině jsou divoké bylinky součástí každodenního jídelníčku. Moc by mě zajímalo tvé doporučení na nějaký recept třeba i pro ženy, které bydlí ve městě a rády by sílu přírody zapojily do svého jídelníčku.

Samozřejmě je to na venkově lehčí stravovat se divoce. Ale je i spousta možností, jak bylinky zapojovat do jídelníčku ve městě. Myslím, že je to zase tak: „Kdo chce, si najde cestu, kdo nechce, výmluvy.“ Bylinky si můžete nasbírat klidně na nedělní lesní procházce, a uchovat je v lednici. Když je zabalíte do vlhké útěky, vydrží vám tam minimálně 5 dnů. 

Nebo divoké bylinky se dají krásně pěstovat i na balkoně. Můžete používat truhlíky, které přes sezónou máte na jahody nebo saláty, a i přes zimu “pěstovat” například ptačinec nebo popenec. Musíme se uvědomit, že stačí klidně i menší množství, ale když je používáme denně, výsledek bude stejně velký. Když jednou zažijete, jakou sílu a svobodu divoké bylinky do vašeho života vnesou, jsem si jistá, že najdete i ve městě způsob, jak je využít co nejvíce.

Co se týče možností využití, tam se meze nekladou. Divoké bylinky se dají přidat do všech naších oblíbených jídel, velmi oblíbené jsou taky pesta jako např. známé pesto z česneku medvědího. Navíc je skvělá možnost Divoké smoothie, kde rozmixujeme bylinky s ovocem a vodu. Spousta nápadů najdete na našich stránkách www.silaprozivot.com.


A jaké jsou tvé oblíbené ženské byliny, které sbíráš v přírodě? A jakým způsobem je používáš?

Velmi známé ženské bylinky které můžeme používat na čaj jsou kontryhel, řebříček a třezalka. Je ale spousta dalších, které jsou méně známé, ale stejně cenné. Radši než čaj, piju zelené smoothie. Tam je výhoda, že bylinky používám za čerstva, což zase znamená, že všichni vítání látky, vitamíny a enzymy jsou nám v plném rozsahu k dispozici. Je to neuvěřitelný životabudič.

Můj absolutní favorit je červený jetel. Nejen že vypadá krásně, ale obsahuje také spousta fytohormonů, které podpoří hormonální rovnováhu a působí velmi positivně na náš žensky cyklus. Navíc chutná skvěle a dá se všestranně v kuchyni používat. Dále ráda sbírám mochnu husí, kokošku pastuší tobolku a listy maliníku. To jsou další byliny, které podpoří rovnováhu ženském cyklu.

Samozřejmě bych doporučila bylinky užívat pravidelně, a tím podpořit naše celostní zdraví. Nepoužívám bylinky jako prášky, to znamená, když mám bolavou menstruaci, používám ten den červený jetel, a pak celý měsíc. Bylinky jsou mocné pomocnice, ale musíme dodržovat pravidla přírody. To zase znamená, že nehasíme jen nějaký akutní problém, ale snažíme se, náš organismus pravidelně podpořit a dát mu to, co potřebuje. Možná to na první pohled vypadá náročnější, ale naše tělo nám děkuje, budeme se cítit lépe, mít více energie a tím máme úplně jiné možnosti rozvíjet náš potenciál.


Mám zkušenost s tím, že když své tělo důkladně pročistím, je pak plné energie a nepřichází například jarní únava nebo tak silné výkyvy v období před menstruací, ve fázi Kouzelnice. Využíváš ty pravidelně nějaký druh očisty? Co se ti nejvíce osvědčilo?

Ano, přesně tak jsem to myslela. Mám stejnou zkušenost. Je to zase o tom, když tělu dáme co potřebuje, nemá potřebu blikat kontrolkou. Dost často problémy jako únava, bolesti nebo silné výkyvy nálady, nám chtějí jenom dát najevo, že něco není v pořádku. Jenom slouží k tomu, abychom si zastavili, zpomalily a začali něco dělat jinak. Vlastně bychom měli tělu být vděčné, že nás tělo zpomaluje, že nám dá tu zpětnou vazbu. A zrovna menstruace je k tomu výborná příležitost. Ale vlastně celý žensky cyklus je nám dán přírodou jako skvělý dárek na to, abychom žili víc v rovnováze a přítomném okamžiku.

Samozřejmě i očista je skvělá možnost, jak se víc napojit na naše tělo a duši. O detoxikaci si zajímám už asi 10 let, a z vlastní zkušenosti vím, jak velké změny nám do života může vnést. Naše cela rodina se stravuje velmi vědomě, a vidím s jakou samozřejmostí naše holky to ve svém životě aplikují. Mám z toho radost.

Mně se nejvíc osvědčil půst. Už delší čas dělám přerušovaný půst, což znamená, že 16 hodin nejím a pak mám 8 hodin, ve kterých jím. Cítím se s tím moc dobře mám více energii. Ale i delší pusty mám ráda, zrovna v dubnu organizujeme týdenní půst, na který se už moc těším. Je to opravdu transformační proces, který nás často vede ke spoustě pozitivních změn.


Měla bys ještě nějaké doporučení pro ženy, které se chtějí naladit hlouběji na svůj cyklus?

Samozřejmě i tady doporučím divoké bylinky. Když už pracuješ s ženskou cykličností, chci tě tady pozvat na experiment, využít k tomu ještě sílu rostlin. Není tomu potřeba se naučit celý seznam nových bylinek, stačí začít s tím, co už znáš. Kopřivu a pampelišku známe všichni a máme ji téměř všude plno. Už samotné sbírání bylinek nás zase vrátí k našim kořenům, zpomaluje náš život a napojí nás na nekonečný zdroj přírody. Když si pak namixuješ zelený nápoj, a užíváš ho pravidelně, pravděpodobně velmi rychle zjistíš, jak mocný pomocník tě vstoupil do života.


Melanie Matějková
www.silaprozivot.com

Hudebnice, máma 4 krásných dcer a nadšená propagátorka divokých bylinek. Melanie spolu se svým manželem učí o tom, jak žít v souladu s přírodou pomocí bylin, zdravé stravy, detoxikace i práce na sobě. Vydali dvě kuchařky a řadu online kurzů.