6 tipů pro jaro plné síly

Bře 28, 2018 | Bylinky, Dechová cvičení, Jóga, Recepty, Ženský cyklus

Sluneční paprsky začínají hřát. První rostlinky dostávají sílu, raší a příroda se konečně začíná zelenat. Příslib jara je tady. I když jsou teploty ještě chladivé, je to jasné, přichází jaro a s ním začátek nového dalšího cyklu. Pojďme se podívat, jak toto nádherné období využít naplno v souladu s naším cyklem, jak si v klidu a vědomě užít nový začátek bez jarní únavy. Bude také řeč o jedné z fází našeho cyklu, o archetypu Panny, pro kterou je toto období typické.

1. Dosyť svou energii už přes zimu

Příroda je úžasná učitelka. A ne nadarmo nás zimní počasí žene do našich příbytků. Máme tak příležitost zpomalit a zastavit se, opravdu si odpočinout a načerpávat sílu. Když si tento proces nedopřejeme, není se pak čemu divit, když na jaře nastoupí „jarní únava“. Prostě se stačí podívat, jak jsme se o sebe starali několik předchozích měsíců a jarní energie je pak výsledkem našeho snažení. Když tedy energie nepřichází, je vhodné se ohlédnout zpátky a uvědomit si, nakolik jsme si dopřávali odpočinku. A to nejen pro tělo, ale také pro mysl.

V jógové praxi je oblíbená závěrečná pozice mrtvoly – shavásana. Pozice v leže na zádech, kdy se uvolní celé tělo a můžeme relaxovat, můžeme vstřebat zážitek z jógové praxe. Tuhle pozici se doporučuje nikdy nevynechat, aby mohly všechny benefity působit na naše tělo i mysl. A já vnímám, že tento prostor pro sebe si máme dopřávat nejen po jógové praxi, ale mnohem častěji, abychom mohli vstřebat zážitky, abychom se mohli zastavit a uvědomit si, co se všechno děje, jak to na nás působí, v čem je nám dobře, co potřebujeme jinak. Často mi však připadá, že jeden zážitek překrývá druhý a že ani neskončí jedna zajímavá událost a my hned plánujeme druhou. Tak si dopřej takovou „shavásanu“ pravidelně, užij si zpomalení, které ti dá možnost OPRAVDU zastavit.

2. Očisti své tělo

Máš chuť si dopřát očistu a po zimě pročistit své tělo? Tak to mohu vřele doporučit ájurvédskou očistu pomocí kičarí. Vyzkoušela jsem tuto laskavou variantu pod vedením ájurvédské průvodkně Hanky Svíčky z Cestou ájurvédy. Očista spočívá v pročištění těla pomocí monodiety v podobě rýže a mung dálu. Můžeš si dopřát týdenní variantu, kterou vřele doporučuji pod bezpečným Hančiným vedením (či jiným ájurvédským odborníkem).

Nejprve je potřeba tělo pomalu připravit. A vlastně i mentálně a emocionálně pracovat s tím, že si na týden člověk odepře cukr, sůl, kávu i digitální svět. To, co však na oplátku získáš je obrovský dar v podobě očištěného těla, kvalitnějšího spánku a příliv energie. A mnohem víc…je to velmi individuální proces.

Kdyby tě o očistě zajímalo více, tak jsme s Hankou vytvořily workshop Síla jara s ájurvédou a jógou, kde se o těchto technikách můžeš dozvědět více a taky tě provedu jógovou praxí.

3. Dobij baterky pomocí bylinek

Příroda nám po zimě opět začíná nabízet své dary a tak vyraz do přírody a doplň minerály a vitamíny pomocí divokých bylinek. Já se na jaře nemůžu dočkat čerstvé kopřivy, pampelišky, bršlice a jitrocel. Přidávám je pak do salátů, smoothie i pomazánek.

4. Pusť se do plánování, ale nepřepal začátek

Jaro je spojeno s archetypem Panny. Je to ta bojovnice v nás, která si umí jít za svým, která ví, co chce a potřebuje a umí si o to říct. Je plná sebevědomí, energie a odvahy. Je to dívka plná síly jedoucí odhodlaně na koni za svým snem.

Tuhle energii můžeme vědomě využít k plánování našeho roku, ať už na jaře nebo ve fázi Panny během tvého měsíčního cyklu (tedy období po menstruaci). Je to čas, kdy máme chuť začínat nové projekty a kdy máme pocit, že na světě není nic, co bychom nezvládly. Tak tedy plánuj, piš a vymýšlej. Skvělé bude, když navážeš na to, co ti napověděl tvůj vnitřní hlas během předchozího období v zimě, tedy během menstruace.

Výborně tady funguje sankalpa, náš záměr nebo přání, které ti pomůže nepřepálit začátek svého cyklu nebo roku:

  • Uvědom si, kam chceš směřovat svou energii.
  • Co je pro tebe na následující období nejdůležitější?
  • Co je tvou prioritou v různých oblastech tvého života?
  • Jaká jsou další přání?
  • Co je pro tebe opravdu reálné stihnout a v jakém časovém úseku?

Sankalpu používáme i během jógové praxe, když chceme dát záměr naší lekci, ty si svůj záměr můžeš určit na jeden menstruační cyklus i na celý rok. Nezapomeň si své přání zapsat, aby ses v průběhu i na konci mohla vrátit k tomu, jak se vše podařilo. Den má 24 hodin, tak si dobře rozmysli, kam svou energii nasměřuješ. Ale to ty jistě už víš.

5. Nastav svou tvář slunci a užij si sluneční dech

Doplň vitamín D přímo ze zdroje. Nastavte svou tvář sluníčku. Dřív lidé trávili mnohem více času venku na vzduchu a na slunci. Dneska je tomu jinak a pod umělým osvětlením se nám vitamínu D nedostává. Stačí přitom vyjít ven a přírodní léčba může začít.

Pokud cítíš, že je energie málo, vyzkoušej sluneční dech, říká se mu surya bhédana, postup vypadá následovně:

Posaď se tak, aby záda byla rovná. Čeká nás nádech pravou nosní dírkou a výdech levou. Prsteníčkem své pravé ruky zacpi levou nosní dírku a nadechni se pravou, pak palcem zacpi pravou nosní dírku a vydechni levou. Znovu následuje nádech pravou a výdech levou nosní dírkou a opět nádech pravou a výdech levou. A takto pokračuj, tvůj výdech by měl být dvakrát delší než tvůj nádech. Pokračuj klidně 5 dalších minut nebo tak dlouho, jak je ti to příjemné.

Upřímně, nenakopne tě to tak, jako když si dáš dvojité espresso, je to možná JEŠTĚ LEPŠÍ. Pracuješ totiž s jemnou energií ve svém těle – pránou. Skrz pravou nosní dírku totiž do našeho těla proudí energie jangová, která nám dává sílu, naše tělo prohřívá a aktivuje jeho funkce. Je to dech, který tě nakopne při splínu, takže žádná depka nemá šanci.

6. Podpoř svou koncentraci jógovou praxí

Během fáze Panny je výhodné podpořit svou koncentraci. Hlavou nám může běhat spousta myšlenek a nápadů, které nám kolikrát nedají spát, proto do své jógové praxe zařaď pozice, které tě ukotví a ty můžeš pocítit sílu a stabilitu a zároveň se v nich můžeš soustředit na tvůj dech, ale taky na záměr – na tvou sankalpu. Díky jógové praxi si můžeš uvědomit, zda-li plány a cíle, které sis vybrala jsou pro tebe stále funkční a platné. Jestli se v tom všem pořád cítíš dobře nebo jestli ses odklonila od své cesty. Zastav se (v pozicích) a prozkoumej, co se děje a jak se cítíš. A které asány jsou vhodné pro koncentraci? Užijte si pozice bojovníků i strom:

Užijte si jaro podle sebe. Ať už se pustíš do čehokoliv nového, do očisty nebo jógové praxe, teď je ta správná doba vykročit ke svým snům. Nemusíš řešit, jestli budeme mít dneska večeři nebo zda-li pojede zítra elektřina. O tyto základní potřeby je postaráno. Tak nastává čas plnit si svá přání a po cestě rozdávat radost.

Zdroje:
https://www.celostnimedicina.cz/svet-zachvatila-epidemie-nedostatku-vitaminu-d.htm