4 jarní kopřivové recepty, které tě nakopnou

Bře 28, 2018 | Bylinky, Recepty

Jaro je symbolem očisty. Naše tělo si po zimě zaslouží pořádnou vzpruhu. Od toho byl dříve masopust, kdy se před Velikonocemi odlehčila strava. Tělo si mohlo odpočinout a načerpat energii. Tak pokud cítíš, že se tvůj organismus po zimě ještě nevzpamatoval, následující článek ti přinese pomoc z bylinkové říše. Nemusíme chodit nikam daleko, abychom našli užasnou bylinu plnou minerálů a vitamínů. Dnes bude řeč o kopřivě.

 

 

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je prostě pecka. Dokáže v sobě shromáždit pořádnou kupu minerálů jako je dusík, fosfor, draslík, vápník, železo, hořčík a křemík. A taky vitamíny B a C a karoten a pořádnou dávku bílkovin (vegetariáni to fakt chcete!!). Díky svým léčivým vlastnostem byla využívána v lidovém léčitelství na revma i očistu krve. A právě jejích čistících účinků můžeme na jaře využít. Kopřiva je totiž označována jako naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu. Působí močopudně, takže se používá taky při potížích s ledvinami a močovým měchýřem.

Pokud si chceš dopřát očistnou jarní kúru, neměla by být delší než tři týdny, poté je potřeba udělat pauzu. Taky pozor na alergiky, histamin, který kopřiva obsahuje, by mohl udělat paseku. Tak raději zkus alergický test, nanes na předloktí prášek z usušené kopřivy smíchaný s vodou a nechej 24 hodin působit. Pokud by se objevilo silné svědění, raději pro svou očistu zvolte jinou variantu.

1. Kopřivový čaj

  • hrstka čerstvých nebo vrchovatá lžička sušených kopřiv

  • ¼ litru vody

Naprostá klasika. Čaj z mladých výhonků doporučuje ve svých knihách bylinkářka Marie Treben. Čistící kúra se dělá na jaře i na podzim. Jeden šálek se pije ráno na lačno a pak jeden nebo dva další během dne, ty se popíjí po doušcích, díky tomu se účinek zvyšuje. Pokud nemáš hrstku čerstvých kopřiv, použijte vrchovatou lžičku sušených na ¼ litru vody.

 

2. Jarní osvěžující nápoj

Pokud cítíš, že bys potřebovala celý víkend prospat (nebo celý týden) a chybí energie, dopřej si tuhle zelenou vzpruhu. Doporučuji! Bude potřeba procházka do přírody a věřím, že ta ti udělá taky dobře. Nasbírej bylinky, které na jaře začínají růst, a které bezpečně znáš. Může to být kopřiva, řebříček, pampeliška, bršlice a jitrocel (viz foto) a nebo klidně přihoď i listy jahodníku, maliníku, ptačinec nebo popenec.

Košík bylinek ti vydrží i pár dní. Bylinky pak totiž můžeš dát do vzduchotěsné nádoby a šup s nimi do lednice. (Pokud tedy nemáte možnost jít si pro bylinky každý den.) A teď super rychlá příprava:

  • hrstka čerstvých jarních bylinek

  • 3 dl vody

V mixéru rozmixujte bylinky s vodou a vypijte: Hurá a je to! Pokud máš mixér s vysokým výkonem měla by to být hračka. S tyčovým mixérem není požitek tak kvalitní. Jestli vám rozemleté bylinky „nejedou“, můžete je přecedit. Tohle je opravdu koncentrovaná dávka vitamínů a minerálů, tak si dej pozor, pokud jsi citlivá na alergie.

 

3. Kopřivové smoothie

Dobrota, která tě překvapí. V tomhle receptu se totiž chuť zelených bylinek trochu zakamufluje. Což je možná škoda, ale pro začátečníky super krok. Tohle pro vás bude skvělá snídaně třeba po lekci jógy.

  • Hrst čerstvých jarních bylinek

  • Banán

  • Hrnek rostlinného mléka (ovesné, mandlové nebo jaké máte po ruce)

  • Lžička lněného oleje

  • Lžíce kešu nebo jiných oříšků

Vše smíchej dohromady a pij co hrdlo ráčí! Budeš sytá a přitom budeš mít spoustu energie. Překvapení!!

Přeborníci na zelená smoothie a divoké bylinky jsou Štěpán a Melanie Matějkovi, pokud tě tedy zelené bylinky lákají, mrkni na www.silaprozivot.com

4. Očistná směs

Jarní bylinky jsou nejlepší použít v jejich čerstvé formě. Když se najemno nakrájí (zbavíš tak kopřivu jejich žahavých chloupků) dají se přidat do spousty jídel: do salátů, na brambory, na omeletu nebo se pak nabízí tepelná úprava v podobě polévky nebo špenátu.

Bylinky se dají taky nasušit a když po ruce zrovna nejsou čerstvé můžete tu a tam přisypat lžičku do smoothie nebo do polévky (pozor na kořen pampelišky vytvoří hořkou chuť, tak s ním opatrně). A co ti zbude, poslouží na očistu na podzim.

 

Tak hurá do přírody!

Zdroje:
Treben, M. Zdraví z boží lékárny. Dona, České Budějovice, 1991.
Vlašínová, H. Zdravá zahrada. ZO ČSOP Veronika, Brno, 2014.