Jak fungují ženské cykly

Bře 20, 2017 | Seberozvoj, Ženský cyklus

Hurá! Aha! No konečně. Proč jsem se toto nedozvěděla dřív?“ Taková byla moje reakce, když jsem objevila své ženské cykly.

Dříve jsem si myslela, že jsem náladová. Neuměla jsem pochopit své emoce. Trápily mě proplakané dny a nevěděla jsem si se sebou rady. Nálady se měnily jako počasí. Toužila jsem po tom pochopit svou vnitřní ženu. Přála jsem si poznat se víc do hloubky.

Podařilo se to. Když jsem si začala naslouchat a objevovat svou cykličnost. Díky jógové praxi, meditaci a naslouchání si jsem objevila, že má náladovost není diagnóza, jsou to mé ženské cykly. Zjistila jsem, že ty mé temné dny přichází přibližně ve stejnou dobu, že také příval energii přijde
v určitý čas.  Ale do té doby, než jsem si začala naslouchat, mi toto unikalo.

FB_IMG_1489991766979

Objevte své ženské cykly

Ženské tělo je (jako) příroda. Funguje stejně jako matka Země prostřednictvím cyklů.

Každá z nás jsme jedinečná a svá. Pro každou z nás bude náš cyklus zrcadlit něco jiného, také podle ročního i životního období. Přijměte tedy následující informace jako nápovědu na cestě svého pozorování.

Existují 4 ženské cykly, fungují stejně jako v přírodě – jaro, léto, podzim, zima. Tyto cykly se v našem těle střídají každý měsíc. Jednotlivé fáze můžeme sledovat i v životním období, které je připodobňováno k ženským archetypům Panna – období první menstruace, dospívání a prvního sexuálního styku, Matka – čas plodnosti, mateřské péče o děti, Kouzelnice – období od zralosti k přechodu a menopauze, Vědmy – období předávání moudrosti mladším generacím.

Stejně jako můžeš vnímat různorodé počasí v přírodě, určitě znáš i další ženské archetypy…a tak i v sobě můžeš rozkrývat různé podoby jedné ženy. A některé budeš milovat a k některým si budeš muset najít cestu.

Jak vypadají jednotlivé fáze?

Dynamické jaro

7. – 13. den cyklu – předovulační fáze
Archetyp Panny

Hurá! Přichází nová energie. Jaro je období plné síly. Je to čas, kdy přichází příval energie po menstruaci. Máme chuť jednat, jít za svými sny, tvořit, pustit se do nových projektů, začít (zase) cvičit. Najednou svět není tak černý, jak se mohlo zdát ještě před pár dny. Objevuje se touha zachraňovat celý svět a pocit „Dejte mi jakýkoliv úkol a já ho zvládnu.“ Převládá efektivita, nadšení a euforie. Probouzí se v nás bojovnice, která má sílu jít vstříc svým snům.

A co se děje v těle? V této předovulační, tedy folikulární fázi roste ve vaječníku vajíčko. Stoupá hladina estrogenů. Energie se zvyšuje.

Dynamické období Panny je vhodné pro:
– začínání nových projektů
– plánování (také podle cyklu)
– řešení logických úkolů
– akci
– dohnání restů, na které nebyla síla během menstruace
– dynamický druh pohybu (jako je Vinyasa jóga, Jivamukti jóga, aštanga)

Komunikativní léto

14. – 20. den cyklu – ovulace
Archetyp Matky

Období, kdy máme touhu pečovat. Jsme v plné síle. Toužíme po tom milovat a být milovány. Baví nás sdílet, povídat si, dotýkat se a milovat se. Toužíme po harmonii. Jsme nabité sexuální energií a díky tomu jsme v tomto období ještě krásnější. Je to ten pocit, když se mrkneš do zrcadla a řeknete si: „Hmm, dnes mi to sekne.“

V těle dozrálo vajíčko pomocí luteinizačního hormonu (LH) a folikulostimulační hormonu (FSH). Zralé vajíčko je připravené k oplodnění. Putuje vejcovodem, kde může být oplodněno spermií. Ovulace je spojená také změnou cervikálního hlenu a děložního čípku, díky nim můžeme své plodné dny pozorovat.

Ovulační fáze Matky je vhodná pro:
– tvoření v týmu lidí
– láskyplnou komunikaci
– sdílení s rodinou, přáteli
– posouvání svých vizí kupředu
– pohyb, při kterém nebudeš sama – společná procházka, běh, jóga s kamarádkou nebo dětmi

10151352_699978023399512_1498062111_n

Transformativní podzim

22. – 28. den cyklu – premenstruační fáze
Archetyp Kouzelnice

Přichází období, kdy se naše emoce mohou proměňovat jako podzimní počasí. Klidně může být pár dnů krásné babí léto a u nás převládá chuť tvořit, jsme kreativí, v hlavě se vynořují nápady a vize. A pak taky přichází dny, jako by byl sychravý deštivý den, kdy máme chuť jen zalézt do postele a na dveře zatlouct ceduli: „Nechte mě být!“ Soustředění klesá. Z hlouby duše mohou vykouknout myšlenky a emoce, se kterými si nevíme rady. Svět na pár dnů jakoby ztratil své krásné barvy.

Tělo bylo připraveno na zahnízdění oplodněného vajíčka. Pokud se tak nestane, tak hladina estrogenů i progesteronů klesá. A právě tento proces vede ke spuštění menstruace a dalšího cyklu. Tato luteální fáze, kdy může vajíčko zahnízdnit trvá od doby ovulace až po menstruaci.

Fáze Kouzelnice je skvělá pro:
– zpomalení!
– tvoření
– odlišování důležitého od méně podstatného
– úklid (vnitřní i vnější)
– pohyb, který uvolní (plavání, sauna) nebo masáž, restorativní nebo jin jóga

Hibernační zima

1. – 6. den cyklu – menstruace
Archetyp Vědmy

Přichází zima, klid, ztišení. Příroda to tak má. Ticho. Bílá peřina. Zastavení. V zimě příroda odpočívá. Veškerá její síla je stažená dolů do kořenů. Matka Země nabírá sílu, sbírá energii na další cyklus. Stejně tak i my máme touhu se stáhnout do sebe. Probouzí se naše intuice. Zvyšuje se potřeba spánku a odpočinku. Jsme jemnější a citlivější.

V ženském těle dochází ke krvácení. Tělo se zbavuje děložní výstelky, dochází k očistě.

Doba menstruace je vhodná k:
– zastavení!
– odpočinku a vydatnému spánku
– relaxaci a meditaci, jsme více napojené na naše vnitřní já
– nacítění se na své pocity, které nám dají možnost řešení problémů

Jak můžete se svými cykly naložit?

Každá ze 4 fází v sobě skrývá svůj velký potenciál i stíny. Každá z nás bude mít svůj cyklický koktejl naprosto jedinečný. Prvním krokem tedy je začít si naslouchat. Zjistíte tak totiž, jaké jsou vaše silné a slabé stránky a to vám dá možnost s nimi dál pracovat.

Poznáte, kdy přicházejí dny plné energie a kdy útlum, kdy je chuť se družit a kdy si užít čas sama se sebou. Díky tomu, předejdete zbytečným starostem a můžete se otevřít novému potenciálu.

Můj příklad na závěr: Zjistila jsem, že v prvních dnech menstruace je pro mě mnohem těžší se rozhodovat než jindy. I kdybych měla v restauraci na výběr ze dvou jídel…prostě nevím. Trvá mi déle jenom nad tím přemýšlet. Takže vím, že důležitá řešení v těchto dnech nedělám vůbec. A pokud ano, beru si na pomoc svého partnera. A nebo se snažím k situaci přistoupit vědomě. Vím, že to je má slabší stránka a že na ni mohu zapracovat. A jdu do řešení problému s tím, že se o to pokusím udělat v dané situaci to nejlepší, co umím. A daří se to čím dál lépe.

Cykličnost není o výmluvách, ale o hledání cesty.

Zdroje:
– Gray, M. Cyklická žena. Osule, 2013.
– Gray, M. Rudý měsíc. DharmaGaia, 2011.
– Mé vlastní pozorování a zkušenosti.