Jak si užít Vánoce v souladu s ženským cyklem

Pro 2, 2016 | Ženský cyklus

Co si představíš, když se řeknou Vánoce? Na chvilku si zavři oči, na minutku, nádech a výdech…co se ti vybaví? Jak se cítíš? Co říká tvoje tělo?

Byla tvoje odpověď klid, pohoda, rodina, vůně františka a odpočinek? Nebo stres, spousta vaření a nakupování, velký úklid a nestíhačka?

A jaké Vánoce by sis opravdu přála? Letos. Znovu si zavři oči a prozkoumej, co bys opravdu chtěla. Jenom ty. Opravdu.

V následujícím článku najdeš pár tipů, jak si užít Vánoce v souladu s tvým ženským cyklem. Jak využít náš ženský potenciál a rozvrhnout si síly a energii nejen tak, abychom to všechno zvládly, ale abychom si svátky zimy vědomě užily. Už jste možná slyšely o jednotlivých menstruačních fázích a jejich vlivu na náš každodenní život. Pokud ještě ne, doporučuji knihu Mirandy Gray Cyklická žena.

Krok číslo 1.: Plánuj v dynamické fázi!

V prvních dnech po menstruaci, můžeš cítit příval energie a nadšení. Je to období, kdy jsme schopné velmi racionálně uvažovat. Najednou máme pocit, že všechno půjde a najde se řešení.

Využij tuto chvíli k plánování. Sedni si, klidně i s celou rodinou, a uvědomte si, jaké Vánoce byste si přáli mít. Co se vám líbí a co vlastně děláme možná jen z povinnosti. A co tedy pro vaše klidné svátky můžete udělat?

Naplánujte si společně aktivity a neváhejte si napsat celý seznam úkolů, které si rozdělte. Opakuji znovu: ROZDĚLTE! Když si už na začátku určíte, co je pro vás důležité, bude mnohem méně pravděpodobné, že se zachováš podle vzorců „mělo by se“ nebo „tak se to přeci musí„.

Taky máš pocit (nejen o Vánocích), že jsi v tom sama a že všechno zařizuješ jen ty? Co takhle předat zodpovědnost ostatním členům rodiny? A že to nebude podle tvých představ…to se stát může. Zkus si však dopřát dostatek času se na všem domluvit, vysvětlit. Uf, to zní jako výzva…ale stojí to za to!

Krok číslo 2.: Užij si vánoční atmosféru v ovulační fázi!

V období naší ovulace je naší předností mimo jiné komunikace. V této fázi jsme sdílné, otevřené a upřímné.

Ideální čas vyrazit do společnosti. V tomto období si nejvíce užijete svařák s kamarádkou, vánoční večírky, sáňkování s dětma i společné pečení cukroví nebo vánoční koncert.

Dovol si zajít si do přírody nebo na adventní trhy, kde na tebe dýchne vánoční atmosféra. Nebo se posaďte do kavárny na svařák a jen sledujte ten ruch venku. Jednoduše se na chvilku zastav a na plno prožij ty krásné drobné detaily…rozsvícené lampičky v oknech, padající sníh (alespoň to málo), vánoční koledy. Ať se advent neslije do mlhavého oparu poletování po nákupním centru, čekání ve frontě a zjišťování, kolik jsme toho ještě nestihly.

Navíc, proč se zdržovat ve velkých nákupních centrech, když existuje online nákup, který vám donesou přímo ke dveřím!!

Krok číslo 3.: Pusť se do úklidu v období před menstruací!

Taky se ti do vánočního úklidu nechce? Nevadí, jakmile přijde kreativní fáze před menstruací, ruku v ruce s ní také dorazí chuť dělat doma (i v hlavě) pořádné čistky. Možná budeš mít energii na pořádný důkladný úklid a nebo využij tuto fázi na rychlou a efektivní debordelizaci.

Před menstruací se energie rychle mění tím, jak klesá hladina estrogenu v našem těle. Ve chvíli, kdy cítíš sílu, máš možnost ji využít a jasně rozlišit to, co je pro tebe důležité a co už nikoliv. Naopak, když přijde útlum, neváhej mrknout na vánoční pohádku, načerpej novou sílu a do dalších povinností se pusť později. Že by další výzva?

Každopádně ty důležité úkoly se vždycky stihnou. A co se nestihlo pravděpodobně nebylo důležité, tak si s tím nelam hlavu.

Krok číslo 4.: Ponoř se do sebe během menstruace!

Menstruace nám přináší příležitost obrátit pozornost dovnitř. Je to období, kdy si máme dopřát odpočinek, stejně jako si ho dopřává příroda v zimě. Právě díky tomu zastavení se a ztišení se můžeme zaposlouchat do hlasu naší intuice. Během prvních dnů menstruace odložte povinnosti a soustřeďte se na sebe. Taky sis všimla, že když jsi odpočinutá, spokojená a v klidu, jsou i lidé kolem tebe lépe naladění?

V této fázi si dopřej to, co máš ráda. Zapal si svíčky, uvolni se pomocí relaxace nebo meditace. Možná budeš mít chuť zajít si na jógu. Užívej si vánoční pohody a neváhejte požádat o pomoc svých blízkých, pokud ji potřebuješ pro doladění tvé představy společných Vánoc.

Sladění našeho cyklu s běžným životem může být výzva. A o svátcích to může být o to větší zkouška. Přijmi to jako inspiraci a své Vánoce prožij podle toho, jak si přejete ty! Přeji ti, ať se to podaří s lehkostí a radostí.

 Užijte si krásné a vědomé Vánoce.