Jak vznikla Cyklická jóga

Led 12, 2017 | Relaxace

Na začátku bylo přání, které se proměnilo ve splněný sen. Po vysoké škole jsem vyměnila hledání práce s osmi hodinovou pracovní dobou za roční cestu do světa bez plánů. Udělala jsem ve svém životě další důležitý krok a vykročila do neznáma. Možná jsem to někde v hloubi sebe tušila, že to nebude jen cesta do světa, ale především cesta k sobě.

Začátek mé poutě je v Indii, kam jsem se už po 5 vrátila, tentokrát do mé oblíbené Rishikeshe. Už pár let jsem toužila po tom, abych mohla studovat jógu právě tady. Čas dozrál. Snažila jsem se nějaké peníze našetřit, ale věděla jsem, že na roční cestu bych si musela doma utáhnout opasek alespoň na dva roky. A tak jsem zariskovala a vsadila na to, že na Novém Zélandu své konto v průběhu cesty doplním. Netušila jsem, jestli se tento riskantní krok vyplatí, ale každopádně jsem konečně stála před branami ašrámu Parmath Nikethan.

10881545_793602500702769_4287530531892550445_n

Bylo to neuvěřitelné. Tak dlouho jsem si to přála a právě teď se to dělo. Přede mnou 5 týdnů ve městě, které je kolébkou jógy, vstávání v 5 hodin, jógová praxe, teorie, meditace, ajurvédská strava a obřady u řeky Gangy. Cítila jsem obrovský pocit VDĚČNOSTI a častokrát jsem si přála, aby takové štěstí mohli zažívat i lidé kolem mě, má rodina, přátelé, známí i neznámí. Ale věděla jsem, že si musí jít každý svou cestou, krůček po krůčku k vlastním snům.

Jóga, která mě provázela už od mých 12 let mi znovu ukazovala, jak je neskutečně důležité naslouchat svému tělu. Křičelo to na mě odevšad. Listen to your body. Sleduj svůj dech. Pozoruj svou mysl. Nehodnoť.

V tu stejnou dobu, co jsem studovala historii jógy a indickou filozofii se ke mě dostala kniha od Mirandy Gray Cyklická žena. A jako bych objevila poslední kousek puzzle do krásného obrazu, najednou vše zapadlo do sebe. No jasně. Poslouchej své tělo, jeho potřeby. To stejné doporučovala Miranda Gray. Poslouchej své ŽENSKÉ tělo! Jóga a cykličnost. Dávalo mi to obrovský smysl.

Najednou mi docvaklo spousta věcí, které jsem někde uvnitř tušila, ale potřebovala jsem „razítko“ jakési potvrzení od někoho jiného, protože jsem se bála, že si to možná jenom namlouvám. Začala jsem pozorovat pečlivě svůj cyklus. A k čemu jsem došla díky jógy a své cykličnosti?

10730801_713108322099689_9113874763583166224_n

Za své nálady jsem přebrala plnou zodpovědnost

Nejsem jediná, kdo je protivný před menstruací. A je to v pořádku. Nemusím to potlačovat. Nemusím se na své temné stavy dokonce ani vymlouvat. Protože se s tím dá něco dělat. Mé temné období týden před mohu proměnit. K této změně mi velmi pomohla jógová praxe. Fakt jako naladit se na své tělo, cítit ho, vnímat ho a rozumět mu.  A na ty náročné „PMS“ dny mi skvěle fungují relaxační techniky, o nich se můžete dozvědět v e-booku zdarma 7 kroků k uvolnění těla a ztišení mysli.

Nemusím jet pořád na 120%

Už žádná veverka z Doby ledové. Mohu svoje potřeby přizpůsobit svému menstruačnímu cyklu. Je v pořádku, že je moje energie proměnlivá a nemusím z toho mít výčitky. Když si moje tělo žádá odpočinek, snažím se mu jej dopřát a vím, že jakmile se zregeneruju, mnohem jednodušeji a rychleji doženu to, na co jsem dříve neměla sílu.

Zjistila jsem, že nechci žít neustále pod tlakem z výkonu

Já jsem zodpovědná za to, jak se svou sílou naložím. Zjistila jsem, že prostě potřebuju přizpůsobit svou jógovou praxi rytmu svého těla. Nezvládala jsem každý týden to stejné nasazení, zjistila jsem, kdy se mi medituje lépe a kdy si raději zatančím. Pochopila jsem, že jednoduše nechci své tělo zatěžovat lineárním výkonem (a výkonem vůbec), protože tak mé tělo nefunguje.

První dny menstruace potřebuju odpočívat

Je fakt dost dobré a neskutečně důležité si dát během prvních dnů menstruace pořádný voraz. Zpomalit, co zpomalit, je potřeba ZASTAVIT SE! Odkládám vše „zdánlivě důležité“ a dělám si v tento den „pelíškový den“ s panem Morisem (rozuměj tzv. „moricek“ tedy termofor). Nalaďuju se na sebe, rozjímám. Medituju, píši si do deníku a prociťuju, co se za poslední měsíc dělo a co je potřeba pustit k vodě.

Své pocity nemusím skrývat

Za své pocity se nemusím stydět. Dříve jsem se neskutečně trápila s tím, co cítím. Obzvlášť v dnech před menstruací, kdy jsem si myslela, že v mé hlavě nastává konec světa. Byly to dny, kdy se sebemenší maličkost proměňovala na závratný problém. Všechno jsem dusila v sobě, protože jsem měla pocit, že s takovou blbostí nemohu vůbec vyjít na světlo světa. Vnitřní rozkol tedy rostl a stačilo přilít kapku oleje a vznikl ničivý požár.

Díky cestě k sobě jsem poznala, že své pocity nemusím skrývat, a že s nimi mohu přijít na světlo světa i tak, aby nebyly zraňující pro mé okolí.

Pomocí jógy a své cykličnosti jsem si zjednodušila život a užívám si své ženství. I vy můžete žít v souladu se svým ženským tělem. Toto byla má cesta, vy můžete rozkrýt a očistit tu svou.

Posílám cyklickou jógu dál

Tohle silné vnitřní poznání od roku 2015 sdílím se svýma kamarádkama a stovkama žen, které se mnou ochutnaly Cyklickou jógu. Jsem šťastná, že se ladí na sebe a rozkrývají svůj potenciál, kultivují vnitřní sílu a mají se rády. Jsem na vás všechny pyšná!

PS: na svůj jógový lektorský kurz jsem si později opravdu vydělala na Novém Zélandu sbíráním jablek na sadu a umýváním nádobí v restauraci.