Menstruace jako duchovní cesta

Zář 7, 2017 | Seberozvoj, Ženský cyklus

Možná tě to už taky napadlo. Proč probíhá menstruace každý měsíc? Z jakého důvodu se 13x do roka uvolní vajíčko, ze kterého může vzniknout nový život. Je toto pro ženu zdravé nebo ji to vyčerpává? Proč se toto děje po většinu života, když si vlastně přejeme 1,2,3 nebo 4 děti?

Je zřejmé, že naše předchůdkyně menstruovaly méně. Během svého života prožili 160 cyklů, zatímco dnes nás jich čeká zhruba 450[1]. Ano, je potřeba si toto menší číslo z minulosti srovnat také s dřívějšími podmínkami. Přičtěme si mnohem více těhotenství a delší dobu kojení, náročnější podmínky a kratší délku života.

Máme dnes tedy lepší situaci nebo horší? Přijímáme menstruaci jako dar nebo jako přítěž? Nechám tuto odpověď na tobě. Protože přesně o tom to je. Na tobě záleží. Myslím, že je vcelku jedno, co která studie a výzkum uvádí.Věřím, že když se napojíme vědomě na své tělo a naladíme se na svou duši, dostane se nám odpovědi. A bude to odpověď pravdivá a vaše.

Následující řádky, prosím, ber jako mou zkušenost a srovnej si v sobě, zda-li s tebou rezonuje, nechej se inspirovat nebo si hledej svou cestu. Já totiž vidím v menstruaci dar, díky kterému se můžeme posunout na duchovní cestě. Celý cyklus nám dává příležitost vypořádat se s výzvami, které nám život přináší. Věřím, že jsme zvládaly životní kopance i každodenní problémy bez informace, že nějaký cyklus v tomto smyslu máme. Ale také věřím, že se znalostí své duchovní moudrosti, můžeme řadu věcí zvládnout lépe.

Díky mé jógové cestě se na sebe ladím, naslouchám si a pečuji o sebe dost jiným způsobem než dřív. Jasně někdy to jde více a někdy méně. Tak to prostě beru. A během své poutě sebezkoumání jsem objevila úžasnou věc. Báječný dar, kterým je můj menstruační cyklus.

Já věřím v to, že menstruace je tady nejen k tomu, abychom mohly zrodit nový život nebo aby očišťovala naše tělo a každý měsíc spolu s krví odváděla toxiny z těla pryč. Věřím také v to, že náš cyklus je tu k tomu, aby nás posunul na naší duchovní cestě. Každá fáze má své důležité místo.

Myšlenky deroucí se z hlubin duše

Ano, je řeč o premenstruační fázi, o archetypu Kouzelnice (22. – 28. den cyklu). V těchto dnech se z našeho nitra derou různé myšlenky a pocity. Něco, co chce být vyslyšeno. „Hej! Tady jsem, všimni si mě a řeš mě! Tohle není v harmonii, udělej s tím něco!“ Občas mě taková myšlenka provází celý den a má pozornost se k ní neustále vrací jako k nějakému magnetu.

Vysvětlím ti mé smýšlení skrze příklad. Představ si, že tím strašákem je tvoje práce. A teď se v období před menstruací vynoří myšlenky, jak ti ta práce nevyhovuje, a sníš o jiné. Ne, není to jen o nějaké stěžování si a fňukání. Je to opravdu silný pocit, který cítíš uvnitř.

Co s tím?

 • V téhle chvíli naslouchej, svému tělu, mysli i emocím.
 • Své poznatky si zapiš, uvidíš, že až se k nim po pár dnech vrátíš, získáš potřebný nadhled.
 • Důležité! Teď nedělej žádné změny! Fakt ne. Nechoď za šéfem. Teď by to mohlo dopadnout dost dramaticky. Opravdu nechceš přijít za vedoucím a křičet, plakat nebo vyčítat, v horším případě všechno dohromady. Teď to trošku zveličuju, ale jde prostě o to, že:
 • Je důležité použít svou trpělivost.
 • V tomto období jsme plné emocí, které až když se uklidní, mohou ukázat, co je opravdu důležité a co ne.

Naslouchání svému srdci

Uf. Nedala jsi výpověď? Gratuluji a vítám tě ve velmi mocné fázi. Čas ztišení a naladění se na sebe. Doba naší menstruace (1-6. den cyklu). Teď totiž nastává ta správná chvíle zastavit se a zaposlouchat se. Co si opravdu přeješ? Kam tě vede tvoje srdce? Teď je potřeba si sednout a zamyslet se, uvolnit se a třeba meditovat, rozjímat… je to jedno, jakou formou se na sebe naladíte. Každé z nás vyhovuje něco jiného. Bude to pro tebe procházka, psaní do deníku, kreslení nebo usednutí do křesla s oblíbeným šálkem čaje?

A co s našimi myšlenkami, které se vyklubaly na světlo světa v minulé fázi? Zamysli se, co bys pro svou situaci, v našem případě v práci, potřebovala. A udělejte ještě něco víc. Tu svou analytickou mysl pak nechte odpočívat a svou pozornost přesuňte k srdci, co si přeje?

 • Zastav se! Opravdu. Bez toho to, jde (alespoň mě) jen velmi těžko. Ty to řešení někde v sobě máš, ale je potřeba pro něj vytvořit ty správné podmínky, aby k tobě odpověď přišla. To jaksi nejde při poletování po městě a rozptylování se na sociálních sítích. Chce to čas a prostor pro sebe. Chce to nádech a výdech.
 • Zaposlouchej se. Poděkuj svému vnitřnímu soudci i oběti za jejich názory a pak naslouchej své pravé podstatě, vyššímu já nebo duši…(opět si pojmenujte tuto esenci podle své libosti).
 • Otevři se. Možná, že přijdou řešení, které bys nečekala, třeba se ti dostane nějaké nové vize nebo i šíleného nápadu. Neznamená to, že vše se stane. Jen se vyplatí otevřít se i jiné možnosti.
 • Požádej svou vnitřní sílu, aby ti ukázala cestu. Třeba si uvědomíš, že výpověď v práci by bylo příliš impulzivní řešení. Možná by ti vyhovovalo si zkrátit úvazek a víc se věnovat sobě i rodině (ano i takové řešení mé klientky Cyklické jógy už udělaly). Nebo můžeš šéfa požádat o předelegování některých povinností. A co home-office, opravdu by to nešlo?
 • A možná neuslyšíš nic. A to je taky v pořádku. Žádné extatické vize, žádná vnitřní moudrost, jen holá poušť beznaděje. I takové prožitky jsou v našem životě normální. Nezapomeň, co všechno už si zvládla a věř, že i tato náročná etapa pomine.

Bojovnice se probouzí

Po menstruaci přichází pořádná dávka energie (7. – 13. den cyklu). A teď bude ten správný okamžik udělat změny. Bojovnice uvnitř tě podpoří. Vykroč ke svým snům. Je to tvůj život! Jak to potřebuješ? Pojď si za tím.

V tomto období bude ten správný okamžik zajít za šéfem a mluvit s ním o možnostech. Třeba tě svou reakcí překvapí. Možná společně najdete ještě jinou cestu. Důležité je, že teď „půjdeš na kobereček“ s hrdostí a čistou hlavou (rozhodně v lepším rozpoložení než před menstruací s PMS v zádech).

 • Ujasni si, co chceš. Mně se nejčastěji osvědčila rozhodnutí, která byla v souladu s myslí i se srdcem. A k takovým někdy vede dlouhá cesta.
 • Své přání si pojmenuj a vytvoř si konkrétní představu. Co třeba si vytvořit koláž s obrázky, které vaši touhu podpoří?
 • Buď důsledná, rozvrhni si sílu na celý cyklus a při další menstruaci si v sobě reflektuj, jak se ti podařilo tvé přání naplnit.
 • Vykroč ke svým snům a nezalekni se klacků pod nohama. Bojovnice ve tobě má tu sílu ti s tím pomoct. A na druhou stranu…
 • Nechoď přes mrtvoly. Někdy se mi stává, že si něco opravdu přeji a nějak se to nedaří, nejde to. Věřím v to, že Vesmír má pro mě jiný záměr a možná ještě lepší než, o jakém sním. Tak zůstávám otevřená a netlačím nic na sílu.

Let it go!

Nechej věci plynout. V menstruačním cyklu nastává ovulace (14. – 20. den). Pro mě je to prostor, kdy se věci „dějí sami“. Je to čas k tomu, aby se naše přání posunulo a realizovalo a my si můžeme užívat výsledků našeho konání. Teď však není potřeba té aktivní síly jako v předchozí fázi. Teď tu naši bojovnici vystřídá moudrá královna, která dokáže skrze svá láskyplná slova posunout věci kupředu.

V této fázi můžeme velmi dobře využít našich komunikačních schopností. Teď je možné svůj sen podpořit pomocí pravdy, kterou máme v sobě. Vykomunikuj tedy, co máš na srdci, je ještě něco potřeba doladit? Potřebuješ požádat kolegyni, aby ti vyšla vstříc?

 • Buď upřímná v prvé řadě sama k sobě a všimni si, jaký je tvůj vnitřní dialog. Jsi na sebe laskavá nebo přísná? Kam tě často vede tvůj vnitřní hlas?
 • Když si přestaneme nalhávat, tehdy můžeme být upřímné a otevřené i k okolí.
 • Vylaď, co je potřeba. Někdy pomocí slov, jindy pomocí přijmutí nebo skrze trpělivost.
 • Oceň se za to, co už jsi zvládla. Třeba se nepodařilo splnit vše, ale určitě se najde něco, za co se pořádně pochválit. Všechno jde krok za krokem. Vše má svůj čas. Důvěřuj tomuto procesu a přestanou tě stresovat zbytečné limity.
 • Nespěchej k dalšímu cíli. V józe je po každé praxi čas na relaxaci v pozici Shavasana (v leže na zádech, v uvolnění se zavřenýma očima), je to prostor k tomu vstřebat tělesný i emoční zážitek. Tak si takový okamžik (klidně po svém) dopřejte taky.

Když jsme v situaci, která se nám nelíbí, máme tři možnosti: situaci změnit, odejít z ní nebo ji přijmout.“ E. Tolle, Moc přítomného okamžiku

Některé starosti, které se máme uvnitř, potřebují mnohem víc času než náš jeden menstruační cyklus. Ale milé a statečná ženo, máme na to! Máme v sobě sílu tvořit a být šťastné. Přijmi svou cykličnost k tomu, aby ti pomohla na tvé cestě. Hledejte tedy svou cestu, jak tě tvůj cyklus podporuje, co je pro vás důležité. Držím ti palce.

[1] http://health.howstuffworks.com/sexual-health/female-reproductive-system/monthly-period.htm