Když žena otěhotní, přichází do jiného stavu. Hormony v této době fungují jinak. To víme. Co se ale během těhotenství a při kojení stane s cykličností? Co ty čtyři fáze cyklu? Jak je to s nimi v téhle části života ženy? Je možné je vnímat? Nebo prostě žena v téhle době není cyklická?
Na tyhle odpovědi jsem si přizvala 7 dalších žen, které sdílely své poznatky. Některé svůj cyklus znaly, jiné ne. Některé mají první dítě, jiné třeba čtyři. Zajímá vás, jak svůj cyklus vnímaly během 9 měsíců těhotenství a následujících měsíců či let, když kojily? Chcete vědět, co by třeba udělaly jinak?
Přináším speciální článek o tom, jak (ne)funguje náš cyklus, když je žena těhotná a kojí. Mým cílem nebylo udělat průzkum stovek žen a sypat tady čísla a procenta z rukávu. Samotnou mě zajímalo, jak to mají jiné ženy. Cítím totiž, že je to velmi individuální, ale o tom se přesvědčte samy.
Nikdy není pozdě naladit se na sebe
To, že známe svůj cyklus, nám dává obrovský dar. Je to klíč k sobě, ke svému tělu, emocím, plodnosti a je to také klíč pro našeho partnera, aby úplně nezešílel, když se v průběhu měsíce dokážeme několikrát proměnit.
Řada žen hledá tuto cestu k sobě prostě proto, aby jim se sebou samými bylo dobře. Aby byly zdravé, spokojené a v souladu. Mnoho žen se začne zabývat svým cyklem právě s přáním otěhotnět. Chtějí na sobě poznat, kdy mají ovulaci. A některé ženy prostě pocítí touhu věnovat se sobě v období mateřství, nechtějí na sebe zapomenout a ví, že spokojená máma se rovná spokojené dítě.
A víš, kdy je ten nejlepší čas začít s tímhle pozorováním svého cyklu? Takže piš si do diáře…haha, ne fakt se ode mě nedozvíš konkrétní čas, protože můžeme začít kdykoliv! Fakt nikdy není pozdě naladit se na sebe.
„Svůj cyklus jsem znala už před otěhotněním. Jsou to zhruba 4 roky, co jsem si přečetla knížku Cyklická žena, kterou jsem mimochodem dostala od své kamarádky, a od té doby se mi otevřel nový svět.“ Lucie
„Před otěhotněním jsem rozeznávala jen menstruaci a tušila jsem, že je ještě něco jako ovulace. =)“ Katka
„O cykličnosti jsem poprvé slyšela před 4 roky (…), ale celkově jsem se začala více zajímat o ženství až později, rozhodla jsem se přestat používat hormonální antikoncepci. Postupem času jsem si také více všímala, že už vlastně nemám takové menstruační bolesti, že menstruaci přijímám. (Předtím jsem při ní trpěla, často jsem brala prášky tak, jak se mi to hodilo a na doporučení lékaře brala třeba tři platíčka v kuse a menstruovala tak jednou za tři měsíce) Jana
Těhotenství probouzí ženství
Nejen, že těhotenství probouzí ženství, ale také je velmi prohlubuje a otevírá nová (ne)tušená témata. Těch 9 měsíců je čas, který nám příroda dala na to se připravit. Na transformaci, na změnu v našem partnerství, na porod, na příchod nové dušičky do našeho života. A mnoho žen si právě v tuto chvíli začíná uvědomovat dar. Dar ženství, který nám dává možnost nést pod svým srdcem nový život.
Všichni jsou na nás najednou hodnější. „Odpočiň si. Netahej to. Vyspi se, dokud můžeš. A jak se cítíš? Prosím tě, hlavně to netahej.“ Prostě taky máš pocit, že z těhotné ženy vyzařuje taková neodolatelná aura ženskosti, křehkosti a zranitelnosti? Těhotná žena je prostě nádherná! (Dobře, závěr sice připomíná slona, ale sakra nádherného i s těma nateklýma nohama)!
Na testu se objevily dvě čárky. Přichází spousta nových myšlenek, emocí a situací. Co ale nepřichází je menstruace a s ní spojený hormonální cyklus. A kam se poděly ty naše archetypy, ty 4 ženy v nás?
„V těhotenství jsem se o cykličnost také ještě nezajímala. Změnami nálad jsem moc neprocházela. Spíš se mi hodně prohlubovala intuice.“ Zuzana
„Mé těhotenství bylo bohužel již od samého začátku ovlivněno velkými bolestmi, způsobenými vyhřeznutou ploténkou. Archetypy jsem v tomto období nevnímala, bolest mi brala hodně energie. Nicméně když se ohlédnu zpět, vnímám celé období těhotenství jako jeden delší cyklus. První měsíce (tj. období Panny) jsem měla chuť být velmi akční, v podstatě nic neměnit a fungovat dál, jako by se nic nedělo. Možná i to bylo jedním z důvodů vyhřeznutí ploténky a mé ženství i vesmír mi naznačili, že je třeba zjemnit a zklidnit životní tempo. Další měsíce (období Matky), jsem se cítila velmi žensky. Přijala jsem svůj stav celým tělem i duší, naladila se na něj, na sebe i na miminko. Cítila jsem se dobře a připadala si sexy a krásná. Následovalo období Kouzelnice, kdy jsem „hnízdila“. Dělala jsem pořádky, chystala výbavičku pro miminko, třídila, prala a žehlila, všude všechno vonělo. Ve skříni přibyla polička pro miminko, kupičky oblečení, v ložnici čerstvě povlečená a voňavá postýlka. V poslední fázi, pár týdnu před porodem jsem prožívala velké zklidnění, trávila jsem hodně času o samotě s miminkem, povídala si s ním, ladila se na porod, hodně odpočívala, spala a čerpala energii. Bylo mi velmi dobře, odpojila jsem se od sociálních sítí, „pustila“ si k sobě pouze to, co jsem chtěla a vědomě si tento luxus dopřávala.“ Šárka
„V době těhotenství jsem se na cyklus až tak neladila, i když jsem ho velmi dobře znala a pracovala jsem s ním předtím. Teď zpětně vidím, že spolu se šestinedělím jsem se během prvního trimestru čistila, odžívala fázi panny, druhý trimestr matku, třetí trimestr čarodějku a během šestinedělí potom vědmu. Procesy šestinedělí se mi protáhly cca o 2 měsíce déle, dva úplňky po té se věci více usadily a dořešily. Čeho jsem si byla vědoma už poměrně od brzké fáze těhotenství je, že jak během menstruace probíhá intenzivní detox, a teď jsem nemenstruovala, tělo se potřebovalo detoxikovat jinak. Musela jsem pít mnohem více vody, aby tělo mělo jak toxiny i emoce odstranit. Pomohla taky chlorela.“ Žaneta
„Byla jsem fakt zvědavá, jak to celé s cykly v průběhu těhotenství bude. Vnímala jsem, jak se ty vlny energie jednotlivých mých bohyň jakoby ztišily a vlády se ujala Matka. Bylo velmi příjemné vědět už z dřívějška, jak se cítím a chovám v jednotlivých svých fázích. Když jsem se na začátku těhotenství s chutí pouštěla do plánování a chtěla jsem toho ještě moře moc stihnout, věděla jsem, že se ozývá Panna. Někdy přišly pochybnosti, sesypala se kritika na manžela a já měla pocit, že nevidím ideální cestu, jak porodit přirozeně, v takových chvílích jsem cítila, že pomyslné žezlo si převzala Kouzelnice. A taky jsem věděla, že to přejde. A pak přicházely dny, kdy jsem jenom byla sama a vlastně už ne sama. Procházela jsem se v přírodě, meditovala jsem, tančila a byla šťastná, ponořená do sebe. V těchto dnech vládla Vědma.“ Alice
Posvátné šestinedělí
S příchodem miminka se rodí také máma, táta a nová rodina. Nastává křehké období trvající 6 týdnů, kdy by šestinedělka měla pouze odpočívat a ladit se na miminko. Šestinedělí je velmi ovlivněno porodem, což uvedla řada z dotazovaných maminek.
„Samotný porod přinesl archetyp Stařeny/Vědmy – stažení se do vnitřního světa, naladění se na své tělo a intuici. V průběhu šestinedělí jsem krom zaměření se na potřeby dítěte (archetyp Matky) a neschopnost a vlastně i sníženou potřebu vnímat okolní svět (archetyp Čarodějky), pocítila i příliv nové energie.“ Lucie
Kojení…archetyp Matky na plné obrátky
Ať už žena kojí nebo ne, dřív či později se cyklus vrátí. Opět je to velmi individuální kdy. Některé ženy uvedly po 8 týdnech, jiné po několika měsících. Jednoho dne je však menstruace zpět a s ní i možnost opět sledovat své fáze.
„Stále kojím, maličkému budou tři roky a zatím jsem v rozpoložení, že nechávám na něm, kdy se kojení vzdá. Až jsem se uklidnila po šestinedělí, začala jsem víc vnímat svou vnitřní ženu. Víc jsem si sebe začala vážit, a jak přišel první cyklus, druhý cyklus už jsem viděla rozdíly i v chování. Do té doby (cca 15 let) jsem vnímala jen ty změny na fyzickém těle. Začala jsem se pídit a četla jsem o ženství, bohyních, cykličnosti.
Dnes už vím přesně, v jaké fázi jsem, i můj muž se podle nich orientuje a plánuje, co se mnou řešit bude, co nechá na jindy, kdy ví, že jsou dny, kdy nemám náladu na nic, a je nejlepší mi pomáhat. Usnadnilo nám to partnerské bytí. Nemůžu říct, jestli je možné, aby to muž úplně pochopil, ale je moc důležité, když naši cykličnost zaznamenává a pracuje s ní.“ Elin
Stávají se z nás cyklické mámy, které mají během jednoho cyklu (ať už je jakkoliv dlouhý) své různé potřeby, nálady a hladinu energie. Jak se cykličnost projevuje v mateřství na plné obrátky, popisuje Katka, zkušená cyklická máma a autorka webu a projektu Maminka ve formě. Katka to má takto:
Dynamická fáze Panny:
- Beru děti na výlety, dlouhé procházky, furt plánuji, co budeme dělat.
- Vadí mi jejich pomalé tempo, a tak je radši beru na záda/do náručí/vozíku atd.
- Často musí být po mém.
- Dovádíme společně, blbneme.
- Potřebuji věnovat čas své práci, takže nejdřív práce a pak až zábava.
Ovulační fáze Matky:
- Cítím silnou potřebu být s dětmi.
- Práci nechávám absolutně stranou.
- Vyvářím a peču (často společně s nimi).
- Nejvíce zpíváme a tančíme.
- Nechávám se jimi vést, kam se jim zrovna zachce.
- Naslouchám, opečovávám všechny rány.
Kreativní fáze Kouzelnice:
- „kreativní mateřství“
- Nejvíc tvoříme, nečekané kreativní hry (často v bahně).
- Pokud si uhlídám prostor pro svou kreativitu, super období společně tráveného nekonvenčního času. Pokud ne, děs běs.
- Vím, že více než kdy jindy si musím dát pozor hlídat si své hranice a nenechat se vtáhnout do jejich emocí, sporů atd.
- Mnohokrát se mi osvědčilo, že když ve vyhrocených situacích zvládnu soustředit se sama na sebe a svůj dech, napětí a problémy okolního světa za chviličku poleví a vše se tak nějak samo urovná.
Menstruační fáze Vědmy:
- Stává se ze mě tichý pozorovatel, který přestává všechno a všechny řešit a jen se kochám tím, že je pozoruji a najednou je vnímám úplně jinak.
- Nejvíce mi vadí okolní hluk a porušování mých (především fyzických) hranic.
- Veškeré činnosti v domácnosti minimalizuju a ty nejnutnější provádím ve zpomaleném tempu.
- Taky zařazuju během dne „miniodpočinky“.
- První dva dny často operuju pouze z postele, čteme si tam, vyprávíme, malujeme, děláme úkoly v časopisech atd.
Každý den jako nová zkušenost
Uf, to je co, tak přeci jen to vypadá, že nás naše cykličnost bude doprovázet na každém kroku a v každé nové situaci.
A že těch nových situací s rostoucími dítky je. Pořád se učíme, my i naše děti. A mnohdy se ty události ve víru emocí a pod vlivem stresu zdají dramatické jako Vřískot. A pak po čase, když získáváme nadhled, si uvědomujeme, že ne vše je tak horké, jak se zdálo. Možná by stálo za to něco udělat jinak, ale nemohly jsme se to naučit jinak než právě tou zkušeností, kterou jsme si prošly.
„Přijde mi malinko škoda, že jsem se s tím tématem nesetkala dřív. Dřív bych se sledovala, poznávala a měla důvěru ve své tělo. Zároveň jsem ale přesvědčena, že vše přichází ve správný čas“. Zuzana
„Víc bych odpočívala, méně se strachovala a řekla si o větší podporu. Jenže to, že mi toto chybělo, jsem si uvědomila až zpětně, až jsem rozlouskla určitě zakódované vzorce uvnitř. Nemohla jsem vidět, co mi chybí a ubližuje, a tak si o to říct, dokud jsem v sobě neudělala určité změny, uvědomění si.“ Elin
Co maminka to přístup k mateřství
Neexistuje jediná správná cesta. Každá z nás to potřebuje jinak, stejně jako naše děti. Rozhodně pro vás nemám na závěr 7 zaručených rad, jak zvládnout mateřství dokonale (to přeci víme, že to je začátek konce). Ale mám pro vás láskyplné vzkazy od 7 úžasných žen.
Jedna ryze praktická rada, která se mi dennodenně osvědčuje v praxi. Z ničeho nedělat rychlé a zbytečně dramatické závěry. Většinou se to brzy změní. A klidný a vyrovnaný rodič rovná se klidné a vyrovnané dítě. Šárka
Důvěřujte svému tělu a sledujte ho. Pokud začínáte právě v době, kdy nemenstruujete, prostě si pár měsíců jen zapisuje, když je něco výjimečného (velká únava, velká energie, velká podrážděnost, velká kreativita…). Najednou zjistíte při pohledu zpět, že to má v sobě vodítko a systém. Zuzana
Nastávajícím maminkám bych poradila, aby si méně braly cizí rady =) a nechaly se spíše vést svojí intuicí a instinktem. Zároveň ale doporučuji se na příchod miminka – porod a také kojení – dopředu informovat a dobře připravit, aby vše proběhlo tak, jak si to přejí. Porod je krásný a vskutku transformační zážitek. Lucie
Naladit se sama na sebe a své tělo už před otěhotněním. Nebrat se a všechno ostatní tolik vážně. Naučit se být na sebe hodná, umět si ustát své hranice, vytvořit si pro sebe prostor i ve ztížených podmínkách. Mít se ráda. Katka
Ať se ženy snaží o nalezení vnitřního klidu a spokojenosti, přijetí sebe a důvěra v život. Ať zkoumají psychosomatiku, pomůžou tak nejen sobě, ale předají dobrý kód miminku. Elin
Naladit se na sebe. Pouze vaše tělo má ty správné odpovědi a nese hlubokou moudrost. Žaneta
Považuju za důležité věřit sama sobě, své intuici a dítěti =) a poslouchat signály svého těla. Jana
Mrkneme se, co tedy z celého tohodle speciálního rozhovoru vyplynulo:
- ZNÁT SE JE VÝHODA. Řada maminek považuje za přínosné a důležité, že znaly sebe samy (svou cykličnost) už před početím. Snadněji se to všechno zvlád A ty, co ji poznaly během mateřství jsou rády, že se k tomuto tématu dostaly. Takže, dobře, že to čtete teď než za pár let, ne?
- OU YES, JSME CYKLICKÉ I V TĚHOTENSTVÍ A BĚHEM KOJENÍ, ale jinak. Mámy, které znaly svůj cyklus před otěhotněním cítily, že během těhotenství prožívaly všechny archetypy. V prvním trimestru fázi Panny (touha plánovat, konat (dokud je čas), řešit a zpracovávat si věci. V druhém trimestru fázi Matky (láskyplnost, radost ze života, pocit krásy). V třetím trimestru se objevuje Kouzelnice (potřeba uklízet, hnízdit, dořešit vnitřní témata). A před porodem či po něm přichází fáze Vědmy (ztišení, zklidnění, naladění se na sebe a miminko).
- KEEP CALM AND ENJOY YOUR BABY, BABY. Naladění na sebe, na své tělo na miminko. Tak to je prostě základ, na kterém se s ženskýma shodnem. Fakt, že je to potřeba. Ať si kdo chce říká, co chce. Spokojená máma se fakt rovná spokojené dítě.
- JE POTŘEBA ŘÍCT SI O POMOC. S tímhle tématem mi pořád vyskakuje: „Ale vždyť naše mámy to taky zvládly samy.“ No jo, ale dřív se taky žilo víc pospolu, s prarodičema. Ženy si pomáhaly navzájem, tu jedna uvařila, druhá poklidila, třetí pohlídala děti. Dneska je to jinak, a proto vznikají články jako je tenhle. Tož, hlavu vzhůru a pojďme si říct o pomoc. PS: taky si tajně přejete paní na úklid?
- NA STRACH SE VYS*R. Jo, po bitvě je každý generál, ehm, generálka. S odstupem to vidíme fakt jinak. Ale jen si to představme, jaké by to bylo jít do všech těch situací a strach vyměnit za důvěru. (Prosím vás kromě toho, když chce dítě sáhnout na kamna nebo vletět pod auto, že jo!) Ale však vy mi rozumíte.
- BUDE TO JÍZDA. Po návratu menstruace se cyklus zase vrací a z nás se stávají cyklické mámy. Nová etapa dalšího příběhu. A taky velká zodpovědnost vůči další generaci. No, jo ukončím to takhle honosně. Mám totiž fakt pocit, že my ženy máme na téhle planetě obrovský úkol!
Co se do článku nevešlo…takže pokud máte ještě pár minut, tady jsou myšlenky navíc. A ty vaše klidně pište do komentáře. Jsem zvědavá, jestli to máte podobně nebo jinak.
„Během jedné z mých cest v Nepálu jsem se setkala s manželským párem. Oba byli Nepálci a oba vzdělaní a „moudří životem“. Ona mi tehdy povídala, že vždy, když je ve fázi Vědmy, dopřeje si den pouze pro sebe. Nikam nevychází, nevaří, nedělá žádné domácí práce, je pouze sama se sebou a věnuje se právě tomu, na co má chuť a co jí činí šťastnou. Celá její rodina včetně dětí to plně respektují. Možná do budoucna zkusím také ve své rodině praktikovat.“ Šárka
„Je důležitý vědomě si zažít přechod z fáze panny do fáze matky. Já to se ženama dělám při předporodních rituálech a sama jsem na tom svém zažila, jak je to důležité a spoustu věcí to mění a posune. V mateřství se nám dobře žije, když do fáze matky vstupujeme s nasycenou a spokojenou pannou v sobě. Bohužel v dnešním světě nemají ženy dosycené ani vnitřní dítě, natož že by se dostalo na spokojenosti vnitřní ženě, a tím pádem i archetypu panny v nás. V ideálním případě bychom měli tu svobodu, samostatnost, ochutnávání života ve všech jeho oblastech, zažít před mateřstvím, tak aby panna v nás byla nasycená a spokojená. Jinak dáváme z nedostatku.“ Žaneta