[Speciál] Jak si udělat čas na sebe

Říj 22, 2019 | Emoce, Jóga, Mateřství, Relaxace, Seberozvoj, Ženský cyklus

Hej, fakt nestíhám. Počkej, mrknu se do diáře (listování stránkama)…ehm…tak co za tři měsíce? Prosím tě, promiň, musím letět, mám … 358 důvodů proč spěchat. Hele, to je fakt těžké sladit program 4 pracujících lidí!

Čas jako nejcennější komodita

Možná patříš mezi chronické NEstíhačky. Možná by sis přála mít víc času na rodinu a snad dokonce i na sebe (ohohooo, to je odvážné). Možná je tvůj diář narvaný k prasknutí.  Třeba by sis chtěla svůj harmonogram zvolnit. Třeba je ten správný ČAS právě teď. Jsi tu správně, čti dál.

O tom, že je důležité udělat si čas na sebe, si myslím nemusíme příliš dlouho diskutovat. Když jsme unavené, tělo je ztuhlé, v hlavě se nám honí tisíc úkolů, je potom těžké být pohodová (máma). Když se stane, že naše přání jsou až na posledních příčkách (nákupního) seznamu a snaha po seberealizaci je odložená na „až pak“, tak si prostě zakládáme na pořádný problém.

Mít čas na sebe je fakt mega důležité, prostě taková alfa omega spokojené rodiny.

Musím říct, a věřím, že i v tomhle mi dáte za pravdu, že s narozením dítěte (dětí) se vnímání času jaksi promění. Jednak najednou všude slyšíte, že to utíká jak voda a za druhé, a to je právě téma tohodle článku, ČAS na sebe se smrskne jako špatně vypraný svetr. No nic, ale jak mě znáte, nebudu tady dlouhosáhle vyprávět o tom, jak to dokáže být na prd.

Nemám žádné ohromující know-how a pořád se učím, jak si čas na sebe udělat. Rozhodla jsem se oslovit další ženy, aby i ony (zkušenější) posdílely své vychytávky. A zeptala jsem se jich, jak to dělají ony, že zvládají být klidné mámy, milující manželky, mají pod palcem domácnost, tvoří a mají čas na sebe. A nebo to tak vždycky není?

1. Je to o prioritách

Čím víc si toho nakládáme na bedra, tím víc nás bolí. Taky občas máš pocit, že všechno je úplně nejvíc důležité? A nepočká to! UF. To je tíha. Prostě není potřeba stihnout vše. Uvědomuji si to čím dál víc. Máme dneska tolik možností a možná právě to nám přináší tolik stresu a tlaku do života. Opravdu je potřeba oběhat všechny obchody? Navštívit tolik kurzů? Zkouknout tolik seriálů? Uklidit všechny pokoje? Ehm…uklidit?

Je to o prioritách. Je to o tom uvědomit si, co je opravdu důležité. Po čem doopravdy toužíme. Co nás dosycuje, naplňuje a baví tak, že zapomeneme na ČAS. Možná, že v každé fázi našeho života (popravdě i menstruačního cyklu) to mohou být jiné priority. Ale věřím, že taky najdeš to, co je důležité PRÁVĚ TEĎ pro tebe. Je potřeba se zastavit a zjistit to.

TIP: zkus si každý měsíc zapsat tvoje priority na následující měsíc (příjemné je naladit se na sebe během menstruace). Další měsíc mrkni, jak se ti tvé přání dařilo naplnit a pokračuj dál s vizemi na další měsíc. Co je psáno, to je dáno. Huráá, vstříc svým snům krok za krokem.

TIP pro mámy: Na každý den si dej JEDEN cíl. Slovy jeden! A to může být třeba: dneska uvařím dobrou kaši, dneska se pěkně namaluju, učešu a dám si čisté tričko než půjdem na hřiště s dětma, dneska si dám šálek mého oblíbeného čaje (a vypiju ho teplý), dneska si zacvičím jógu, dneska budu trpělivá. A tam bude směřovat tvoje energie. To máme 365 báječných úkolů za rok! Wow!

2. JednoDUŠE

Myslím, že tohle pravidlo bychom si měly vytetovat na ruku, nebo jednoduše vylepit na zrcadlo. Prostě mám pocit, že si často věci děsně komplikujem. A přitom:

  • Stačí chtít míň (jako nemusíme hned praktikovat jógu hodinu denně, prostě i 10 minut má svoje). Co raději malé jogové protažení i s dětmi za krkem několikrát týdně, než zenová hodina a půl „až pak“…takže kdo ví kdy, že?
  • Když jsme uvolněné, věci jdou líp. Taky si přejete ty 3 hodiny ve wellness a masáž a skleničku dobrého vína? Hmm, ono to určitě přijde, ale do té doby si můžeme dopřát vedenou relaxaci a prostě, když toho je v hlavě hodně, šup do shavásany, jinak z nás budou fakt chodící mrtvolky. A to nechceme. Takže 15 minut si na sebe ale už fakt najít můžeme, ne?

3. Minimalismus

Tak díky tomuhle fíglu můžeme mít opravdu víc času na sebe.  Není to jen o uklizeném prostoru. Je to o aktivitách, myšlenkách…prostě životním stylu. Já mám ráda čistý prostor. Haha. Pokud jste mámy, tak si asi klepete na čelo, že co prosím? Čistý pr….cháááchááá. No nemusí být perfektně uklizeno, ale co zkusit nezaskládat si prostor zbytečnostmi, které nepotřebujeme. Méně věcí nás pak rozptyluje a můžeme dělat prostor tomu, co máme opravdu rády. Co to je?

TIP: A tenhle si mi fakt osvědčil. Uklidit si kuchyňskou linku než jdu spát. Občas je to na manželovi, který u toho zvláštně podivně bručí něco o počtu nádobí, ale stojí to za to. Vstát ráno a řešit plný dřez, to prostě není nejpříjemnější start. Na druhou stranu, když se to nepovede každý den, svět se nezboří.

4. Seberealizace

„Uvařit, uklidit, vyprat, utřít soplík, nakojit, uvařit, uklidit… Ten kolotoč asi znáte dobře. A já myslím, že nám mámám dělá moc dobře, když za sebou vidíme i něco vytvořeného, co nepodlehne té každodenní zkáze. Rozumíte mi? Mám pocit, že proto na mateřské vzniká tolik úžasných projektů. Mám kamárádku, která háčkuje úžasné košíky, jiná ilustruje dětskou knihu, další provádí lidi za klidem do lesa.

Prostě nejspíš potřebujeme vědět, že někde za tou nádhernou rolí mámy je ještě pořád ta žena, která umí i jiné skvosty než upéct dobrou bábovku a pofoukat kolínko.

Vychovat děti je rozhodně práce na plný úvazek, ale zdá se mi, že jsem lepší máma, když se můžu realizovat a dělat to, co naplňovalo mé srdce i před dětmi. Cítím, že se tak v oceánu rodičovství neztratím.

TIP: A co naplňuje tebe? Dokážeš si na své vášně udělat čas?

5. Být offline jako cesta ke spokojenému mateřství

Ty malé krabičky naprosto pohltily naši pozornost. Vstáváme s nimi, usínáme s nimi. Strejda Google nám odpovídá na kdejaké otázky. Klidně se ho můžeme zeptat, jak si udělat čas na sebe. Ale raději se zeptej uvnitř sebe. Podívej se dovnitř a upřímně si odpověz, co tě vysává, co ti krade čas?

TIP: Představ si, že pokaždé místo toho, abys scrollovala na sociálních sítích si zamedituješ. Uf. No, páni. Kdybychom to tak dělali denně, myslím, že by po světě chodilo mnohem víc šťastnějších lidí. A tak to zkus, co třeba pro začátek to prubnout jen dneska. A uvidíš, jak ti v tom je.

Jo a asi znáš tu appku, která ti počítá, kolik hodin jsi strávili na sociálních sítích? To je času, který bys mohla mít pro sebe, co?

5. HELP, I NEED SOMEBODY! HELP!

Říct si o pomoc, považuji za jednu z velmi důležitých schopností a to nejen v mateřství. Jsou dny, kdy na to prostě samy nestačíme a každá další ruka je potřeba.

Často myslím na to, jak to ženy zvládaly dřív. Moje máma, babička, prababička…jejich příběhy znám…byly to ženy hrdinky, které to všechno přeci zvládly samy. Ale co dřív? Žilo se přeci víc pospolu, určitě to vyžadovala notnou dávku skromnosti a ohleduplnosti (to znám z indických a nepálských rodin), ale na druhou stranu na všechny radosti i starosti tam byla celá rodina. My dneska za kus soukromí platíme touto daní…nemáme čas, protože jsme na to samy.

TIP: Babičky, maminky, ségry a kamarádky spojte se! Což takhle uvařit spolu, jedna pohlídá děti, druhá ukuchtí. Tohle dneska není samozřejmost a je to škoda. Ženy! SPOJME SE!

„Čas a prostor pro sebe vnímám jako jednu z nejdůležitějších věcí, pro dospělé i děti, pro jednotlivce i ve vztazích!

Mám to dokonce tak, že ve chvíli, kdy v mém životě přestane cokoli fungovat, jako první se zamyslím, zda jsem si v poslední době věnovala dostatek času sobě nebo vztahu, který právě nefunguje, a vždy hledám nápravu právě tam. Za podstatné pro to udržet si čas pro sebe považuji pravidelnost a řád.

Myslím, že žena (či kdokoli jiný:)), si musí nejprve uvědomit, že ten čas pro sebe potřebuje, naučit se vytvořit si pro to podmínky a především to v sobě přijmout, že je to moje právo a potřeba, a ono to pak jde všechno tak nějak samo.

Nevzdávat to hned na počátku, s tím, že „Teď to nejde“, „Na takové věci já nemám čas“…Já sama jsem začínala 3 minutami denně, hned po ránu, jako první věc, aby ses naladila sama na sebe a i symbolicky ukázala, že jsi pro sebe tím nejdůležitějším člověkem na světě. Postupně jsem se naučila ten čas prodlužovat a ospravedlnit si to před dětmi i partnerem, ale především sama před sebou.

A jaký mám vychytávky? Loni jsme začali odebírat obědy. Ve chvíli, kdy už byli všechny čtyři děti ve školských zařízeních a já vařila jen pro sebe a pro muže, protože oba pracujeme z domova. Ohromná úleva, měla jsem to udělat už dávno! A tento víkend jsem se rozhodla zapojit i paní na úklid, 2x do roka, okna plus takový ten deep cleaning, nemůžu se dočkat.

Tak toť asi vše ve zkratce. Hlavní rada, nebát se a jít do toho. Začít malými krůčky a nezazdít to hned na začátku. Taky mě vždy napadlo „Tak tohle nedám„/“To se zbláznila“, když mi říkala lektorka hormonální jógy, že to mám cvičit 4x týdně 30 minut v kuse, když mi řekla Sofi, že budeme mít cyklický výcvik jednou za dva týdny hodinu skypování v kuse. Hormonálku cvičím už tři roky, prošla jsem ročním výcvikem cyklické lektorky, to vše se 4 malými dětmi. Nic není nemožné. “ Katka Marešová

6. V rytmu s cyklem

Prostě není potřeba věci lámat přes koleno. A k tomu skvěle pomůže, když znáte svůj cyklus. Když je spousta energie, valíme…zavařujem, pečem, plánujem, uklízíme, milujeme se…juhuuu, prostě jedeeeem a pak tahle krásná vlna dopluje na svůj břeh a je potřeba zpomalit a vzpomenout si na předchozí bod. Výhodné je rozdělit si energii tak, abychom si užily celý měsíc. A nebo pak rozdělit úkoly rodině.

TIP: Nalaď se na svůj cyklus, a když přijde vlna útlumu, zvolni. Ono se to lehce říká a hůř dělá. Vím, o čem mluvím, ale fakt to stojí za to. ZPOMALME a naučme té pomalosti i naše děti.

7. ŽAVES

Pravidlo, které mě naučila moje nejmilejší sestra, zní ŽAdné VElké Sraní. Prostě, když si to tak člověk vezme, někdy se ve věcech fakt zbytečně babráme a berou nám čas, který bychom mohli prožít naplno. A tak, milá ženo, vzpomeň, si na ŽAVES, utři slzu a jde se dál. A kam? Udělej si čas na sebe! Co budeš dělat?

Ženy, mámy, holky, já jsem fakt zvědavá, jak to máte vy? Jak si mezi těmi prací, dětmi, vařením, žehlením a uklízením děláte čas na sebe. Inspirujte nás v komentářích. Jak to zvládáte vy? Jak si děláte čas na sebe?