Ženská bylinná napářka. Tak to je nádherné propojení. To mě napadlo hned poprvé, když jsem o této technice uslyšela. Bylinky, teplo, léčivý čas sama se sebou. To je prostě blaho. A tak jsem začala zkoumat víc informací a objevila jsem úžasnou a nádhernou ženu Moniku Valovou. Monika je pětinásobnou maminkou a inspirativní průvodkyní na cestě žen. Se svým manželem Martinem společně tvoří Sebevědomou rodinu. Valovi otevřeně sdílí svůj příběh a životní postoje a poskytují pomůcky pro bylinou napářku.
Moni, možná začnu pro začátek dost osobně, ale z vaší rodiny je cítit velká síla a napojení. A tak mě zajímá, jak s manželem pracujete na vašem vztahu? Máte nějaká pravidla či rituály, které vám dodávají energii?
S Martinem jsme manželé 11 let a partneři skoro 18 let. Ačkoliv ta osmnáctka je už fakt magické číslo, musím říct, že těch 11 let v manželství si cením ještě víc. Jednak vstup do manželství je sám o sobě významným životním rituálem, kdy si oba lidé uvědomí, že se odevzdávají jeden druhému a to ne do doby, kdy je to bude oba bavit nebo dokud neskončí zamilovanost, ale navždycky. To souvisí s tím, že se zaváží jeden druhému, že se budou stále poznávat, podporovat a milovat, že budou náklonnost jeden k druhému hýčkat a že prostě neusnou na vavřínech a půjdou ruku v ruce dál čelem společného osudu, protože jiný než společný už není. A to je přesně to, co děláme.
Považujeme naše manželství za posvátné, a tak se k sobě i chováme. Jsme oba intuitivní lidé, a tak si na většinu životních pouček přicházíme sami. Vnímáme, že za každé naše rozhodnutí neseme odpovědnost, a proto se snažíme chovat tak, abychom měli vůči sobě i druhým čistý štít. A pokud se něco zvrtne, protože nikdo není neomylný, nebojíme se jeden druhému omluvit. Řídíme se jednou radou, kterou nám dal šaman Antonio z Peru při květinovém obřadu 7 let před naším civilním sňatkem.
A ono to funguje. Další důležitou skutečností je, že nám naše láska nezevšedněla. Ačkoliv máme pět dětí, které si ukrajují z našeho časového koláče dost velký díl, snažíme se mít na sebe čas po kousíčkách. Přes den se pohladíme a políbíme nebo se dotkneme pokaždé, když na sebe narazíme. A v neposlední řadě podporujeme jeden druhého v osobním růstu a možnosti si odpočinout, pokud cítíme, že jsme vyčerpaní. Přičemž nesledujeme, který z nás měl času na sebe víc.
Zabýváš se ženskou bylinnou napářkou. Můžeš prosím představit, o co se vlastně jedná a jaká je její historie, nejde totiž o nic nového, že ano?
Ženská bylinná napářka je moc pěkná technika péče o ženské zdraví, kdy pomoci páry žena přijímá přes vulvu a vagínu léčebné účinky bylinek, které se velmi rychle dostávají také do dělohy a do krevního oběhu. Takže revitalizuje ženství a čistí dělohu, čímž podporuje u žen plodnost, léčí gynekologické problémy jako jsou například cysty, myomy, vyhřeznutí dělohy, předchází vzniku kvasinových zánětů nebo zánětů močového měchýře, subsidiárně se podílí na léčení endometriózy a syndromu PCO, upravuje menstruaci, menstruační křeče, PMS…
Historie napařování sahá do doby 2500 př. n. l, do dob starověkkých máyů, kteří věřili, že příčinou nemocí je vystoupení duše nebo její části ven z těla, a proto se jejich ozdravné rituály týkaly přivolávání duše zpět. Jedním z takových rituálu byla napářka, která do ženy navrací teplo, tedy uniklou energii a pomáhá jí prohřát orgány, které z ženy dělají ženu. Porod ženu připravuje o energii, ochlazuje ji. Proto je napařování coby poporodní obnova ženy, v Mexiku stále tradičně a hojně používána.
Jak ty sama ses k tomuto tématu dostala? A jaké jsou tvé zkušenosti s bylinnou napářkou?
Díky tomu, že doprovázím ženy k porodům jako dula a stále se v tomto směru učím nové techniky péče, abych dokázala ženám poskytnout lepší služby, jednoho dne jsem se dozvěděla o poporodním napařování, o kterém se v té době u nás mluvilo jen teoreticky. Hledala jsem tedy na anglicky psaných webech informace a dostala jsem se k tomu, že napařování se dá velmi účinně používat nejen jako součást poporodní obnovy ženy, ale v běžném životě jako pravidelná očista a při léčbě gynekologických potíží. A protože tady chyběla praktická zkušenost, začala jsem s testováním u sebe a po pozitivní zkušenosti, jsem do testování zapojila mé kamarádky. A protože i jim se napářka líbila, napsala jsem o ní články, které jsem s obrovským ohlasem zveřejnila na našem rodinném webu.
Od té doby uplynulo asi 8 měsíců a řekla bych, že napářku již zkusily stovky žen, které se na mě obracejí a společně ladíme “napařovací taktiku”. Moje zkušenosti jsou takové, že se bráním tomu doporučovat ženám univerzální léčebnou kůru. Napářka učí ženy pracovat se svým tělem i duševním rozpoložením. Za tu dobu, kdy se jí věnuji, jsem poznala, jak dokáže pomoci ženám s úpravou menstruačního cyklu, bolestmi hlavy a břicha spojenými s menstruací, před porodem v jeho průběhu a po něm, po potratu, v klimakteriu, ale také při podpoře plodnosti. Mám zpětnou vazbu především od žen, které používají moje bylinné směsi, ale dávají mi vědět i ženy, které napářku zkusily trochu nedůvěřivě samy a nakonec si ji zamilovaly.
Musím ještě uvést jednu podstatnou věc, a to, že napářka by se měla praktikovat pravidelně, aby přinesla kýžené ovoce, a také to, že zároveň je jen prostředkem pomoci, neřeší příčinu.
Já jsem měla možnost vyzkoušet bylinnou napářku na Bali a už se moc těším, až si ji dopřeji taky před porodem a v šestinedělí. Mohla bys uvést, kdy je možné tuhle metodu používat a jaké jsou její kontraindikace?
Napářku si mohou dopřát ženy od své první menstruace až po období klimakteria a dál. Pokud je dívka ve věku, kdy by mohla přivítat svou první menstruaci, která se ne a ne dostavit, může ji přivolat pravidelnou napářkou.
Kontraindikací je probíhající menstruace, kvasinková infekce, nitroděložní tělísko a těhotenství. Na mém webu se můžete dočíst o kontraindikacích podrobněji. Ale protože jsi těhotná, zmíním výjimku z obecného doporučení nenapařovat v těhotenství, a tou je doba od ukončeného 38.tt, kdy je miminko považováno za donošené a žena tzv. v termínu. Od této doby může žena využít ženskou bylinnou napářku pro přípravu porodních cest k porodu.
Vnímám, že síla bylin, celý proces přípravy a zastavení se během napařování má obrovskou sílu. Cítíš i ty tenhle přesah napojení se na sebe?
Moc ti děkuji za tuto otázku. Já se právě snažím šířit napářku jako komplexní ženskou techniku očisty. Tedy nejen těla, ale i ducha. Celý proces napařování včetně přípravy bylinek, vaření, přes samotné napařování a následné navracení bylinek zemi, je komplexním rituálem, během kterého si žena věnuje čas a je přítomná v tom, co pro sebe dělá. S bylinkami háže do hrnce i svůj záměr, důvod, proč si chce napářku poskytnout. Při napařování zklidňuje mysl a ladí se na sebe, na své lůno, své ženství na bohyni, která v ní dříme a umožňuje si mít se ráda.
Je ještě něco, co bys doporučila ženám, které se chtějí hlouběji naladit na svou cykličnost? Něco, co se osvědčilo tobě?
Přijmout svou cykličnost jako součást svého ženského bytí a využít ji ve svém životě jako něco, co nám má pomáhat. Například zklidnit a odpočívat během menstruace. My ženy se stále snažíme se svou aktivitou rovnat s muži, kteří jsou sice velmi výkonní, ale umí také skvěle odpočívat během dne. My se kolikrát zastavíme až večer a únavou padnem do postele, aniž bychom, byť něco malého, během dne udělaly pro sebe. Ráno vstaneme a je to na novo. Díky naslouchání svému tělu a seznámení se s cykličností, můžeme tento stereotyp nabourat a žít se sebou více v souladu. Takže já radím ženám, aby se zastavily, i díky ženské bylinné napářce, a zkoušely poslouchat, co jim říká jejich tělo.
Zdroj fotek: foto archiv Valových
Monika Valová
www.sebevedomarodina.cz
Monika Valová šíří osvětu o vědomém ženství a bylinné napářce. Je to partnerka, máma 5 dětí a dula, která inspiruje ženy na jejich cestě.