Cyklické masáže! Jak působí dotek na náš cyklus?

Zář 3, 2018 | Aromaterapie, Emoce, Masáže, Relaxace, Rozhovory, Seberozvoj

Mají masáže nějaký vliv na náš ženský cyklus? Je možné, že během měsíce mám chuť na různé druhy doteku? Zašla bych si na masáž i během menstruace? Mohl by dotek nějak pomoci při harmonizaci cyklu?

Masáže miluju a tak mi tyhle otázky dlouho vrtaly hlavou. A nejenom mně. Má milá studentka jógy a báječná masérka Monika Kalmanová měla stejného brouka v hlavě.

Ladily jsme spolu myšlenku, jak „cyklické masáže“ pojmout. Naše vize byla jasná. Věděly jsme z vlastní zkušenosti, že dotek vnímáme v každé fázi cyklu jinak a že máme také v každé fázi jiné potřeby. Proto jsme chtěly vyzkoušet, jaké by to bylo, kdyby si ženy mohly užít masáž v jednotlivých fázích a podle svých přáních. Monika je nádherná empatická žena a tak bylo jasné, že se na ženy dokáže krásně napojit a naladit se na jejich potřeby.

Z našeho nápadu vznikl úžasný projekt. Přizvaly jsme do něj čtyři ženy, které znají svůj cyklus díky Cyklické józe. Monika každou z nich během jednoho měsíce masírovala čtyřikrát – ve fázi Panny, Matky, Kouzelnice a Vědmy. Výsledky jsou fantastické. Mně vyrazily dech. Věřím, že překvapí i vás. Přečtěte si autentické zážitky žen o „cyklické masáži.“ Tady jsou.

Moni, jak tě napadlo spojení masáží a ženského cyklu?

Už ani nevím, myslím, že někdy před rokem možná i dříve. Přišla myšlenka a s ní otázky, které mě napadaly ve spojení s jógou, kterou jsem začala praktikovat a ještě víc i díky tobě, Aličko, protože si nás při našich lekcích krásně učila vnímat náš cyklus i jednotlivé fáze a cítit se v nich co nejlépe.

A jaké otázky tě napadaly?

Tady jsou dvě hlavní. Mohou masáže působit pozitivně na cyklus či jednotlivé fáze? Může cyklus a jeho jednotlivé fáze ovlivňovat výběr a chuť jít na masáž?

I když jsem masérkou přes šest let a mám hodně různých zkušeností a informací, zrovna toto téma jsem do té doby neměla možnost více prozkoumat.

A tak tato myšlenka zůstala na někdy později. To později přišlo letos na jaře 2018 s otevřením své vlastní praxe v Brně, najednou nic nebránilo a já se rozhodla do toho skočit. Pro můj průzkum bylo zapotřebí najít ženy, které si budou vědomy svého cyklu i jeho fází, a které neberou hormonální antikoncepci, která toto vnímání narušuje.

A jak tedy celý proces cyklických masáží probíhal?

S každou z žen jsem se setkala celkem 4x.  Vždy na cca 1,5 hodiny v jednotlivých fázích Panny, Matky, Kouzelnice a Vědmy. Naše setkání nebyla jen o masáži, ale i popovídání si např. v jaké fázi jsou a jak se zrovna cítí. Zapojila jsem do zkoumání i aromaterapii, ženy si vybíraly pokaždé EO (éterické olejíčky) do difuzéru i na masáž a používala jsem i EO pro čakry (které i mě osobně příjemně ovlivňují v jednotlivých fázích náladu). Zajímavé bylo zjištění, že téměř v každé fázi vonělo ženám něco jiného – např. růže, kterou dvě ženy neměly zrovna oblíbenou – tak ve fázi Vědmy a Kouzelnice najednou voněla.

Masírovala jsem vždy celá záda, pánev a ruce zezadu, poté bříško a na konec hlavu s obličejem.

Snažila jsem se vždy o soulad s masírovanou ženou a přihlédla i ke zdravotním stavu a současně i k zádům, která většinu lidí hodně trápí. Po masáži jsme si ještě povídaly o tom, jak se cítily při masáži. Všechny tyto ženy jsou skvělé ve vnímání sebe samé, a proto mi vždy na druhý den napsaly své pocity.

A jak to dopadlo? Máš pocit, že vědomý dotek a aromaterapie zapůsobily na cyklus?

Osobně se mi nejvíc jeví přínos masáže ve fázích Kouzelnice a Vědmy, kdy často býváme jako papiňáky v premenstruačním syndromu nebo nás při menstruaci bolívá bříško a je ve velkém napětí. V tu chvíli to beru jako velké plus, kdy může masáž krásně uvolnit psychické napětí a zároveň i to fyzické, pomoci od bolesti či ji alespoň zmírnit. Zároveň masáž dodá i energii, kterou v tomto období často postrádáme.

Zajímají vás i osobní zpovědi jednotlivých žen? Začtete se do jejich prožitků. A na co se jich Monika po celém ukončení ptala?

 1. Mohou masáže ovlivňovat menstruační cyklus a jeho jednotlivé fáze?
 2. Může cyklus nebo jeho jednotlivé fáze ovlivňovat výběr a chuť jít na masáže?
 3. Co Vám náš společný průzkum dal, ukázal či nasměroval? (V které fázi Vám masáž nejvíc sedla, pomohla atd.)

První žena

 1. Myslím, že masáže cyklus určitě ovlivňují – u mě minimálně v tom, že při masáži u menstruace byla menses výrazně míň bolestivá. Takže menstruační fáze u mě masáží ovlivněná byla. U ostatních fází mi to nepřišlo tak výrazné z hlediska cyklu, ale vždy jsem byla výrazně odpočinutá a měla o hodně víc energie, a to jak v den masáže, tak i den po ní.
 1. U mě cyklus rozhodně ovlivňuje chuť jít na masáž – v období menstruace jsem si masáž nikdy neplánovala a taky jsem na ní nikdy nebyla, až u Tebe. A pokud se pak masáž udělá jemně, tak to výrazně pomůže probíhající menstruaci. Za mě je ideální zajít na masáž v počátku menses, protože se mi krásně uvolnil celý podbřišek a dál už prakticky nepřišly žádné bolesti, ani když jsem pak vykonávala nějakou náročnější fyzickou činnost (např. práci na zahradě). Když jsem teď měla menstruaci bez masáže, tak byla bolestivější, ale zase ne tolik, jak bylo obvyklé – tj. v období před masážemi.
 1. Pravidelné cyklické masáže mi pomohly především v uvolnění celé oblasti pánve a beder, to se mi při masáži nikdy předtím nestalo. Nejvíc mi masáž pomohla hned na začátku menstruace – viz odpověď na předchozí otázku:) Celkově pokud by ženy mohly chodit na masáž každý týden, bylo by to určitě fajn. Vždy došlo při masáži k výraznému uvolnění a následně pak i k velkému přílivu energie:) Naučila jsem se lépe vnímat svoje tělo v celé pánevní oblasti, procítit tam to velké uvolnění a klid. Toto přetrvává i nadále – doteď:) Navíc jsem zjistila, že v různé fázi cyklu mi opravdu voní různé vůně – oleje, to bylo překvapení, protože toto jsem samozřejmě nikdy předtím nesledovala. Za masáže moc děkuji, byl to krásně strávený čas. A rozhodně tento pravidelný měsíční cyklus masáží doporučuji všem ženám, v rámci prozkoumání svého těla během celého cyklu.

Druhá žena

 1. Ano, dle mého názoru masáže zklidňují menstruační cyklus, jednak tím, že ulevují od bolestí a dále také zmenšují rozdíly v jednotlivých fázích (typické projevy jednotlivých fází pak nejsou tak výrazné, což se zejména ve fázi čarodějky opravdu hodí :)).
 1. Ano, chuť na masáž byla v mém případě nejmenší v období vědmy, nicméně masáž samotná pak v tomto období byla velice příjemná, ovlivňuje tedy chuť jít na masáž nikoliv samotný prožitek z masáže. Výběr masáže je v různých fázích rozhodně odlišný. V menstruační fázi je příjemná relaxační, jemná masáž, zatímco ve fází čarodějky či akční panny to chce něco dynamičtějšího více „drsnějšího“.
 1. Náš společný průzkum mi určitě přinesl zajímavé poznání o tom, že v jednotlivých fázích menstruačního cyklu mi voní vždy něco jiného. (Díky tomu nemusím vyhodit drahý parfém, jen musím počkat na správnou fázi. :)) Určitě pro mě bylo velice zajímavé vyzkoušet masáž břicha, která měla zejména v menstruační fázi velmi kladné účinky. Velmi zajímavé pro mě bylo také to jak masáže ovlivnily délku mého cyklu (to však ještě musím dále sledovat, zda prodloužení bylo v důsledku masáže, nicméně mám pocit, že roli to určitě hrálo). Masáž mi nejvíce pomohla ve fázi panny, kdy jsem potřebovala zklidnit přemíru akce, která ve mě neustále rostla. Masáž mi přinesla zklidnění a vyčistila mi hlavu. V neposlední řadě jsem se seznámila s úžasným človíčkem, který má spoustu zajímavých životních názorů, zkušeností a zaměřuje se na průzkum ve velmi krásné a užitečné oblasti :).
Třetí žena

 1. Ano, myslím, že už jen tím, že se nad spojením masáží s cyklem zamýšlíme, tak dochází k ovlivňování, ke zvědomění, k většímu vnímání svého těla – kam jde pozornost, jde energie.

2. Určitě se mi chuť na masáže v průběhu cyklu proměňuje, mám třeba potřebu první den-dva menstruace se stáhnout do sebe, vyhýbat se lidem, takže ani nálada na masáž není. Taky jsem vnímala rozdílné pocity po masáži, v menstruační fázi mě masáž spíš „ukolébala“.

3. Nejvíc mi masáž sedla v premenstruační fázi (ta pro mě bývá nejnáročnější), tehdy je podle mě masáž bříška opravdu k nezaplacení. Masáž mi v této době pomůže ke zvolnění tempa, hýčkání se a uvolnění napětí. Mám zkušenost, že když se v tomto období „šetřím“, menstruace pak je v klidu a téměř bez bolestí. Do budoucna se chci při plánování masáží zaměřit právě na dobu těsně „před“. A celkově mi tento průzkum dal novou zkušenost prožívat masáž vědomě a se záměrem, toho bych se chtěla i dál držet. Vnímala jsem to tak, že to zvědomění a propojení může podpořit benefity dané fáze.

Čtvrtá žena

 1. Myslím, že ano, už dvakrát jsem se přesvědčila o tom, že mi masáž spustila menstruaci, kterou jsem očekávala buď dříve nebo později (jednou to bylo 24. den a podruhé 37.) Podle mých pocitů to ovlivňuje hlavně masáž bříška, na kterou jsem v minulosti nebyla tolik zvyklá. Nejsem si jistá, jestli masáže ovlivňují ještě i další fáze, ale každopádně mi uvolňují napětí v těle v období ovulace, které je pro mě snad ještě horší než před menstruací. V jiných fázích (těch klidnějších) vnímám především uvolnění zatuhlých svalů.
 1. Určitě, v období menstruace (hlavně první dny) volím jemnější masáž, něžné nebo jemné energizující vůně  a jemnou hudbu. Obvykle v tomto období vyhledávám příjemné věci na dotek obecně (bavlnu, žádné syntetické látky, měkké deky, teplo, objetí). V období ovulace naopak vyhledávám dynamičtější a tlakovější masáž, ale naopak zklidňující vůně, protože moje energie je většinou na vyšším stupni, i když je tělo ve velké tenzi. V mezidobí volím také tlakovější masáž, ale s důrazem na celkové uvolnění svalů a prevenci, spíš než cíleně na zatuhla záda a krk při ovulaci. Vůně většinou volím citrusové nebo svěží, případně neutrální, které mě nebudou nijak výrazně u masáže rušit.
 1. Nejvíc mi pomohla masáž v době ovulace a v době před menstruaci – zaprvé menstruaci vyvolala do dvou dnu a zadruhé mi dodala energii, která mi par dni před menstruaci velmi výrazně klesá a uvolnila napětí smyslů i myšlenek pomocí vůní. Průzkum mi už teď ukázal, že nejen volba masáže, ale i éterického oleje je pro mě velmi důležitá v jednotlivých fázích. A vůně mi dokáží velmi pomoct usměrnit hladinu hormonů. Stejně tak i volba jemnější nebo naopak silnější masáže je pro mě velmi výrazným aspektem a ovlivňuje pak celkový pocit z ní a hlavně následné rozpoložení i několik dní po masáži. Děkuji za tuto možnost toto objevit. 

Taky koukáte, jak může dotek působit na náš měsíční cyklus? Je to nádhera o své tělo pečovat a ještě navíc vědomě. Tak až si příště dopřejete masáž, zvolte si ji podle své fáze a chuti. A kdybyste si přáli přímo „cyklickou masáž“ můžete zavítat k Monice do Brna. A nebo už máte s masáží podle cyklu zkušenost? Pište do komentářů, moc nás to bude s Moni zajímat.