Jóga podle cyklů

Kvě 1, 2017 | Jóga, Ženský cyklus

Nasloucháš svému tělu? Důvěřuješ mu? Víš, co má rádo a co ne? Respektuješ ho? Možná, že už jsi zjistila, že v každé fázi menstruačního cyklu si vaše tělo říká o něco jiného. Má trošku jiné potřeby, má pokaždé jinou dynamiku. Někdy je síly více a někdy méně.

Naše tělo nám dává signály. Lehce nám naznačí. „Hele, dneska už toho bylo dost, pojď si lehnout.“ (místo toho následuje běhání) „Hmm, tento týden to bylo v práci náročné, co takhle si odpočinout a chvilku jen tak být.“ (následuje domluvené vínko s kamárádkama, se kterýma jsme se už fakt dlouho neviděly) „Dneska už je fakt potřeba zpomalit! Hele, holka, přišla menstruace!“ (a jde se na firemní párty, to by jinak nešlo).

Pokud tyhle signály nerespektujeme, tak už prostě tělo bere ze svých rezerv. A to s sebou nese své důsledky. Některé se neprojeví hned, ale sbírají se a naše lůno si je pamatuje. Když jdeme přes sebe, může se to projevovat častějším onemocněním, emoční nestabilitou a psychickou nespokojeností. Naše tělo, ale i mysl a emoce prostě nejsou v dobré kondici.

Jak přizpůsobit pohyb svým potřebám?

Naslouchej svému tělu. Začni jej pozorovat, co by potřebovalo a zkus mu vyjít vstříc. Pomalu, postupně. Nemusíš jít do extrému. Z kus odhodit masku hodné holky. Nemusíš jít přes sebe s myšlenkama…“Tohle nemůžu zrušit.“ „Tam fakt musím jít.“ Nemusíš, vyzkoušej to. Pokud se cítíš vyřízená, prostě se omluv a řekněte pravdu. Sledujte co se pak stane.

A další doporučení, které mi rozhodně funguje. Dopřej svému tělu to, co potřebuje. Uvědom si, jak dlouho jedeš na plné obrátky? Jak dlouho jsi pod tlakem a stresem. Tak je bláhové chtít po svém těle, aby se uvolnilo na jedné lekci jógy nebo abys sis vyprázdnila hlavu během jednoho víkendu.

Pojď začít postupně. A zkus to podle fází svého cyklu. Vypozoruj, co dělá dobře tvému tělu v jednotlivých fázích. Tady jsou mé tipy:

1. Dynamická fáze, 7.-13. den cyklu – pojď rozproudit sílu těla

Tělo se probudilo jako medvěd po zimě. A má chuť! Tohle je super fáze, kdy si dopřát aktivní a dynamické cvičení. Teď je v těle spousta energie, kterou můžeš využít k vyzkoušení něčeho nového. Teď bude ta správná chvíle dopřát si cviky na posílení těla.

Právě pohyb ti udělá dobře a dopřeje ti nadhled, který občas v této fázi pokulhává, protože chceme mít všechno rychle a hned. Pozor na to, abys to nepřepálila hned při startu!

V józe si dopřej:

 • Pozdrav slunci A a B
 • vhodná bude Vinyasa jóga, Jivamukti jóga nebo Astanga jóga
 • tvoji pozornost ukotví pozice bojovníků nebo balanční pozice stromu nebo tanečníka

A co další pohyb:

 • zaběhej si
 • vyraz na kolo nebo kolečkové brusle
 • posiluj své tělo a dostaň ho do formy

Ale ať už budeš dělat jakýkoliv sport, mysli na to, co si přeje tvoje tělo. Je to výkon? Je potřeba splnit nějaký limit nebo se jednoduše cítit dobře? I v této fázi nezapomeň na odpočinek.

2. Ovulační fáze, 14. – 20. den cyklu – roztanči boky

V této fázi se cítíme na vrcholu svých sil. Teď si tělo žádá cítit se opravdu žensky. Co třeba vytáhnout ven partnera nebo kamarádku a zacvičit si ve dvou?

V józe si dopřej:

 • partnerskou jógu a nebo acro jógu
 • skvělé budou také asány, které pracují s otvíráním hrudníku, pozice jako ryba nebo velbloud nám pomáhají otevřít se světu (samozřejmě ruku v ruce s vědomou prací na sobě.)

A nebo:

 • co takhle flirt dance
 • břišní tance nebo contemporary
 • zkus něco, kde se probudí tvoje kreativita, ženskost a vášeň. Partner doma malé taneční překvápko jistě ocení.

3. Kreativní fáze 22. – 28. den cyklu – harmonizuj energii

Energie je jako na houpačce. Tělo si žádá zpomalovat. Třeba se ještě objeví vlna síly, která tě vybídne k pohybu a tak ji využij k uvolnění nahromaděných emocí. A pokud cítíš úbytek energie, zkuste s tím nebojovat a dopřávej si hodinku i dvě spánku denně navíc. A bez výčitek si užijt klidnější aktivity.

V józe přijde vhod:

 • jemná restorativní jóga
 • jin jóga
 • a pokud je energie stále dost, třeba i kombinace vinyása jógy a pořádné relaxace.

Nebo vyzkoušej:

 • všechny chmury spláchnout v bazénu, zaplav si
 • ukotvi své bouřlivé emoce pomocí bylinné napářky
 • a neudělala by ti dobře sauna?

Když přichází temné dny, tak je tolik osvobozující své pocity nepotlačovat, mě velmi dobře pomáhá v takových chvílích pohyb. Je to i tvůj případ? Zkus alespoň malou procházku (třeba pro nejbližší horkou čokoládu se šlehačkou, svět bude hned veselejší).

Čerstvý vzduch a les dokážou taky své. Umí dobře pročistit hlavu a naše chmurné myšlenky. Klidně můžeš křičet a plakat a bušit a dupat, cokoliv co je potřeba. Rozhodně lepší tady než kdyby naše nezkrocené emoce měli doma schytat ti nejbližší.

A pokud si pravidelně dopřáváš dynamické sporty, v této fázi zvolňuj. Fakt nemusíš makat na 120% Dovol si to!

4. Hibernační fáze 1. – 6. den cyklu – ponoř se do sebe

Teď je ten správný okamžik se zastavit. Opravdu. Je to krátký čas, kdy si tělo zaslouží regenerovat. Pokud tě bolestivá menstruace ukotvila v posteli, je to signál k zamyšlení? Nespěcháš moc? Netlačíš na sebe moc? Neočekáváš od sebe příliš?

V józe se nabízí:

 • pro první dny menstruace jógová praxe, která je doma v klidu třeba několik restorativních pozic, které ti dají možnost ponořit se do sebe, naladit se a meditovat
 • pro další dny využijte opět jemnou jógu, relax jógu nebo jin jógu
 • v této fázi je vhodné vynechat inverzní (obrácené) pozice, které prokrvují orgány v břiše

A co jiného:

 • co třeba procházka do přírody
 • nebo si pusťte svou oblíbenou hudbu a jen tak se zahoupej v bocích a zatanči si pro sebe
 • třeba by tě mohla příjemně uvolnit teplá vana

Naše tělo zvládne makat na stodvacet procent v práci a pak i v posilovně. Otázka zní, proč? Kam se honíme? Kde je limit a kdo nám ho dává? Naslouchej svému tělu a dopřej mu pohyb, který si přeje. Vím, že zvládneme makat bez ohledu na to, v jaké fázi se zrovna nacházíme, naše mámy to zvládly, stejně jako babičky, ale není na čase to změnit?

Cyklická jóga přináší možnost užít si každou fázi podle toho, co tělo potřebuje. Pokaždé si můžeš zacvičit jinou jógovou praxi. Tělo má energii, super, pusť se do dynamické formy. Chceš se spíš ponořit dovnitř? Taky možnost. Díky vědomé jógové praxe se hlavně naladíš na sebe, na své potřeby a uvědomíš si, co si dělá dobře a co ne. Je to nádherná cesta k sobě. A já tě na ní ráda provedu.